Ptujski strojniki izdelali najboljši protipoplavni zid v projektu Evropske vesoljske agencije
Ptujski dijaki so ponovno dokazali, da sodijo med najboljše v državi. Tokrat so se izkazali dijaki Strojne šole ŠC Ptuj, ki so izdelali čisto pravi in uporaben protipoplavni zid ter z njim zmagali v okviru projekta Evropske vesoljske agencije (ESA), v kategoriji Climate detectives.

Ekipa dijakov strojne šole iz 2. a1, ki so jo sestavljali Luka Vajda, Aljaž Ferenčič, Luka Sitar, Denis Sakelšek, Tomaž Vršič in Sebastjan Zajko, je pod mentorstvom Aleksandra Verača in s strokovno podporo Danijela Bedenika in Barbare Bezjak s projektno nalogo Waterwall osvojila absolutno prvo mesto v državi v okviru projekta Evropske vesoljske agencije.
Strokovno komisijo so tako navdušili, da so njihovo nalogo izbrali kot vzorčni primer odlične prakse in jo bodo Ptujčani predstavili tudi vsem sodelujočim ekipam iz Evrope na srečanju zmagovalcev maja v Rimu.
Dijaki strojne šole so nalogo izdelali v sklopu izobraževalnega projekta Climate detectives, ki spodbuja mlade k znanstvenemu raziskovanju. Zasnovan je na način, da učenci ali dijaki izberejo okoljski problem, ga analizirajo in s pomočjo znanstvenih metod ter podatkov iz satelitov razvijejo konkretne rešitve. Projekt organizira Evropska vesoljska agencija (ESA), s ciljem, da bi mladi skozi raziskovalno delo preučevali vplive podnebnih sprememb ter iskali rešitve za njihovo ublažitev.
Naloga zaradi uničujočih poplav v Sloveniji
„Glede na nedavne poplave v Sloveniji in okolici smo se odločili, da raziščemo prav ta problem. Fokus smo usmerili na industrijske cone, saj lahko poplave v teh območjih povzročijo veliko škodo, ki vpliva na družine zaradi izgube delovnih mest, industrijo in širšo družbo. Namen zidu je preusmeriti tok vode mimo industrijskih območij in s tem preprečiti obsežno škodo,“ so dijaki, ki so kot rešitev zasnovali uporaben protipoplavni zid, zapisali o nalogi, ki so se je najprej lotili tako, da so iz plastenk sestavili maketo, ki naj bi zadržala vodo. Hitro so ugotovili, da oblika plastenk ne ustreza, saj ni zadržala vode. Zato so začeli iskati ustreznejše oblike in ugotovili, da bo najustreznejša trapez, ki omogoča večjo stabilnost in trdnost.
Za izdelavo uporabili reciklirani material
Ko so izbrali obliko zidu, zmodelirali model in ga pripravili za 3D-tiskanje, so morali izbrati še material, iz katerega so nato izdelali zid. Odločili so se za reciklažni material, ki ima dovolj dobre mehanske lastnosti in je tudi cenovno ugoden. „Material, ki ustreza vsem tem standardom, je polietilen, odporen na številne kisline, baze in topila, je pa tudi trpežen in odporen na udarce ter obrabo, kar mu omogoča dolgo življenjsko dobo in dobro prenašanje fizičnih obremenitev. Njegova vodoodpornost omogoča, da je primeren za uporabo v vlažnih okoljih,“ so pojasnili izbor materiala.
Raziskovali različne slovenske pokrajine
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se