Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Haloški župani:»Klečeplazimo, sestankujemo, a ne dosežemo nič. Če je v interesu kapitala, se da vse.«


Mojca Vtič
12. 4. 2025, 06.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Župani običajno projektov in ciljev sosednjih, ostalih občin ne komentirajo, so vrtnarji na svojih vrtičkih. V primeru vetrnic v Žetalah se je ta vrtnarska praksa spremenila. Župani haloških občin Podlehnik, Majšperk, Cirkulane in Zavrč (Makole, ki so Žetalam mnogo bližje kot Cirkulane in Zavrč, niso vključene) so namreč podpisali izjavo, da enotno in odločno nasprotujejo postavitvi vetrnic v občinah Žetale in Rogatec. Razlogi pa nezadostno vključevanje lokalne skupnosti, bližina naselij – neustrezen odmik, zmanjšanje turističnega potenciala Haloz ..., predvsem pa dvoličnost države in državnih inštitucij.

mv-vetrnice žetale 2.jpg
Štajerski tednik
Vetrnne elektrarne Žetale

»V skupni izjavi smo navedli pet razlogov za naše odklonilno stališče do vetrne elektrarne na tej lokaciji ter enkrat dvom v ekonomsko/energetsko upravičenost (glede na finančni vložek in predvsem drastičnost posega v naravo in krajino) ter enkrat alternativni predlog za obnovljive vire energije, to je izkoriščanje geotermalne energije,« je strnil župan Podlehnika Sebastian Toplak.

Podprli bi geotermalno energijo, vetrne ne

Podrobneje pa to pomeni, da postavitvi petim 220 metrov visokim vetrnicam nasprotujejo zaradi drastičnega posega v značilno krajino Haloz z vinogradi, gozdovi in razgibanimi griči, saj da bi poseg uničil vizualno podobo območja. Prepričani so, da bo zaradi vetrnic zmanjšan turistični potencial Haloz, ker to območje turisti obiskujejo zaradi miru, tišine, naravnih lepot in avtentičnega videza. Kot tretji argument so navedli bližino naravno zaščitenih okolij in kulturne krajine (Belinovec in Donačke gore), neustrezen odmik od naselij, nezadostno vključevanje lokalnih skupnosti.

Menijo, da bi morale biti v razpravo vključene tudi ostale občine, čeprav priznavajo, da zakonodaja tega ne predvideva. Ob tem dvomijo o ekonomski upravičenosti 55 milijonov evrov vrednega projekta in energetski upravičenosti, saj da vetrovni potencial ni takšen, da bi zagotavljal dober izkoristek. Predlagali pa so, da se pristojni na državni ravni usmerijo v izkoriščanje geotermalne energije v Halozah, ki bi poleg energetske samooskrbe omogočila tudi razvoj turistične in zdraviliške ponudbe. Dodatne argumente oz. več informacij okrog stališč naj bi podali župani na današnji petkovi tiskovni konferenci.

Turizma v Žetalah skorajda ni, težko je še skromnejši

Vsaj nekaterim v Žetalah pa se poraja vprašanje, koga bi npr. v Cirkulanah in Zavrču motile vetrnice v Žetalah, glede na to, da tega hribovitega in gozdnatega dela Haloz sploh ne vidijo? Vizualno bodo vetrnice najbližje prebivalcem Žetal in Čermožiš, drugi jih bodo gledali vsaj s petkilometrske razdalje, kolikor je zračna razdalja od Maclja do roba občinskih meja.

Glede vpliva vetrnic na turistični obisk pa je župan Anton Butolen dejal, da v občini Žetale v preteklem letu skorajda ni bilo nobenega vodenega obiska. »Dva obiska v Vukovi domačiji sta bila, in še to so zainteresirani kontaktirali direktno z menoj in sem jih tudi sam sprejel. Prav tako v okviru projekta Jesen v Halozah nobeno leto ni bilo nobenega obiska v občini Žetale, ker ni interesa ponudnikov. Lani pa sem vztrajal, da je pripeljal avtobus obiskovalcev na kostanjev piknik.«

Več v Štajerskem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.