Zapornik s Povšetove pobegnil z "zunanjo pomočjo"
Zapornik, ki je v soboto pobegnil iz ljubljanskega zapora na Povšetovi, je najverjetneje imel zunanjo pomoč, so sporočili iz Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij. To je že drugi pobeg iz tega zapora v zadnjem tednu.

Po navedbah Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) je zaprta oseba v soboto pobeg izvedla med sprehodom, ki poteka na notranjem dvorišču zapora na Povšetovi, pri tem pa je najverjetneje imela zunanjo pomoč. "Pravosodni policisti so ob zaznavi dogodka nemudoma ukrepali v skladu s pooblastili: izvedli so zasledovanje pobegle osebe, a pobeglega v okolici zavoda niso več mogli izslediti," je URSIKS navedel v današnjem sporočilu za javnost.
Prve ugotovitve URSIKS kažejo, da se je osebje zapora odzvalo ustrezno. Ocenjujejo tudi, da bi bil pobegli prijet, če ne bi imel pomoči od zunaj. Omogočanje bega osebi, ki ji je vzeta prostost, je po kazenskem zakoniku kaznivo dejanje, opozarjajo. "V aktualnem primeru bo zato podana tudi prijava o sumu storitve kaznivega dejanja zoper neznano osebo," so navedli v sporočilu.
Ubežnik prestajal nadomestni pripor
Kot navajajo, je pobegli zapornik na Povšetovi prestajal tako imenovani nadomestni pripor, ki ga lahko sodišče določi, če globe ni mogoče izterjati po pravilih upravne izvršbe. Ko storilec prestane nadomestni zapor, terjatev iz naslova neplačane globe ugasne. Nadomestni zapor se izvršuje v prostorih zavodov za prestajanje kazni zapora oziroma njihovih oddelkih.
"Gre torej za sankcijo, ki jo predvideva prekrškovno in ne kazensko pravo. Trenutno v slovenskih zaporih nadomestni zapor prestaja 26 oseb. Kazen prestajajo tudi v odprtih režimih prestajanja kazni oziroma v odprtih oddelkih zapora," so navedli.
Dva pobega v enem tednu
Gre sicer že za drugi pobeg iz tega zapora v zadnjem tednu, potem ko je eden od zapornikov pobegnil minulo sredo. Na URSIKS poudarjajo, da vsak pobeg skrbno analizirajo in na podlagi ugotovitev poskušajo odpraviti tveganja za ponovitev dogodka. Kot izpostavljajo, zadnjih dveh pobegov ne gre enačiti, predvsem pa nobena od zaprtih oseb ni bila opredeljena kot oseba, pri kateri bi bilo prisotno visoko varnostno tveganje.
Primera tudi nista povezana s pomanjkanjem pravosodnih policistov ali prezasedenostjo, saj so bile v ospredju druge okoliščine, zato se distancirajo od nekaterih navedb, da bi bili pobegli zaprti osebi kakor koli namerno izpuščeni zaradi kadrovske ali finančne podhranjenosti zaporov.
"Zavedamo pa se težave neustrezne umeščenosti trenutne lokacije ljubljanskega zapora in njegovih arhitekturnih pomanjkljivosti ter s tem povezanega oteženega zagotavljanja varnosti. Zanikamo navedbe, da obzidje zapora na nekaterih mestih ne bi bilo varovano z ograjo z rezilno žico in da je do zadnjega pobega prišlo ravno na tej točki," so izpostavili v sporočilu.
Zaradi varovanja podatkov podrobnosti ne razkrivajo
Zaradi varnostno občutljivih podatkov nadaljnjih podrobnosti ne morejo razkrivati, so pa bili nekateri ukrepi za povečanje varnosti že izvedeni, so navedli. Trajno pa se bo stanje, tudi v varnostnem oziru, bistveno izboljšalo z izgradnjo in preselitvijo v novogradnjo zapora v Dobrunjah, so dodali.
Po navedbah URSIKS lahko pobegu botrujejo različni dejavniki, vse primere pa je težko dati na skupni imenovalec. Razlogi za pobeg se v posameznih primerih med sabo razlikujejo - pomemben je tako človeški faktor kot arhitekturne značilnosti posameznega zapora. Pobegi iz zaprtih delov zavodov pa so sicer redki, dodajajo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se