V Škocjanu pripravili delavnico za večjo varnost v prometu za otroke in starejše
O varnosti v prometu se veliko govori ob vsakem začetku šolskega leta, a te teme bi morale biti na dnevnem redu pogosteje.

Tega se zavedajo tudi v občini Škocjan, kjer je včeraj Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu v sodelovanju z Osnovno šolo Frana Metelka Škocjan organiziral delavnico Sožitje za večjo varnost v prometu za otroke in starejše občane. Poteka že tradicionalno.

Pred občinsko stavbo je bilo živahno in zanimivo zlasti za otroke. Policisti PU Novo mesto so prikazali opremo, službena vozila, motorje itd.; gasilci PGD Škocjan so se predstavili z gasilsko opremo, vozili, brizgalnami; uslužbenci AMZS s t.i. zaletavčkom; delavci Zdravstvenega doma Novo mesto so prišli z reševalnim vozilom in opremo; manjkali niso niti redarji Skupne občinske uprave občin Dolenjske in Bele krajine s prikazom službene opreme; animatorka Svetlana Conti Padao je z risanjem po asfaltu na temo prometne varnosti animirala predvsem malčke iz bližnjega vrtca in šole.
Niso pozabili na starejše

Kot je povedal predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Škocjan Janko Škoporc, niso pozabili niti na starejše udeležence v prometu.

O prometni varnosti jim je v kulturnem centru predaval učitelj varne vožnje Miro Brudar in dejal, da so ga pozitivno presenetili s svojim znanjem. Test cestno prometnih predpisov bi zagotovo rešili. Očitno izkušnje naredijo svoje tudi na cesti. Dipl. medicinska sestra ZD Novo mesto Katarina Rakuša Kastrevc pa je starejšim nato predstavila še temeljne postopke oživljanja. Tudi ta znanja bi morali vsi večkrat obnoviti.
»Zadovoljen sem, da smo znova pripravili zanimiv in koristen dogodek, namenjen otrokom in starejšim, ki sta zagotovo najbolj ranljivi skupini v prometu, morata pa delovati v sožitju, tudi na cesti,« pove Škoporc.
Prometna varnost boljša

Pomočnik načelnice Policijske postaje Šentjernej Zvonko Zajšek je ravno tako poudaril, da so se v Škocjanu zbrali za najmlajše in najranljivejše udeležence v cestnem prometu, da so se jim policisti pobliže predstavili, da so spoznali cestno prometna pravila, razveselili pa so jih tudi s pobarvankami na temo prometne varnosti ter s preventivnim materialom.

Povedal je, da spremlja področje prometne varnosti, ki je na območju postaje dobra, boljša od slovenskega povprečja. Lani so policisti obravnavali manj prometnih nesreč kot v letu 2023, »pohvaliti se moramo, da v zadnjem obdobju nimamo nobenega otroka kot udeleženca v prometni nesreči. Za starejše tega žal ne moremo reči.«
Sicer iz leta v leto opažajo iste vzroke prometnih nesreč, kot so prevelika hitrost, izsiljevanje prednosti, itd., »zato je treba na te stvari kar naprej opozarjati, ljudi ozaveščati, jim približati spremembe in novosti v cestno prometni predpisih,« pove Zvonko Zajšek.
Začeti je treba z otroki

Posledice prometnih nesreč prepogosto vidijo tudi gasilci.
»Vedno je za nesreče vzrok alkohol, hitrost ali nepazljivost, torej vemo, kje se moramo izboljšati. Če bi to storili, bi bilo 90 odstotkov manj nesreč. Teorijo je torej treba spraviti v prakso in začeti je treba z najmlajšimi, z otroci, da jim pride v podzavest, kako se obnašati v prometu. Zato zelo pozdravljam takšno delavnico v Škocjanu,« je povedal Aleš Ucman, podpoveljnik PGD Škocjan, ki je s kolegi gasilci otrokom predstavljal opremo.

»Pomembno je, da se že otroci v vrtcu srečajo z delom policistov, gasilcev, reševalcev itd. To je njihov prvi stik z nekimi pravili, službami, delom, odgovornostjo … Prometna kultura v naši družbi ni dobra in prav je, da otrokom povemo, kako pravilno ravnati in postopati na cesti, da je treba pravila spoštovati, se držati predpisanih hitrosti itd. Seveda pa največ lahko naredimo sami s svojim zgledom,« še doda Ucman.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se