© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novomeško občino prijavili varuhinji človekovih pravic


lokalno
23. 9. 2008, 00.00
Posodobljeno
14:44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

k_10.jpg
Arhiv Lokalno.si
Igrišče in park bi lahko uredili za srednjim večstanovanjskim objektom na fotografiji.
k_16.jpg
Stanovalci si želijo, da bi za blokom vnovič zaživelo igrišče. A občina namerava parcelo prodati.

Stanovalci bloka na Kandijski cesti 39 v Novem mestu so pred dobrim tednom dni varuhinji človekovih pravic Zdenki Čebašek - Travnik zaradi kršenja njihovih pravic prijavili Mestno občino Novo mesto. Stanovalci so namreč ogorčeni nad delovanjem novomeške občine, ki ne želi prisluhniti njihovi zamisli o ureditvi otroškega igrišča v naselju. Na občino so se večkrat pritožili, na zadnji odgovor mestne oblasti čakali več kot dva meseca in bili nad njim še bolj razočarani. Zato so se po pomoč obrnili na urad varuhinje, odgovora še niso prijeli.

Predstavnik stanovalcev omenjenega bloka je Darko Kovačevič, ki nam je pojasnil, da so z občino v sporu zaradi parcele 387/1, ki se nahaja tik za blokom na Kandijski cesti 39. Gre za zeleno površino, veliko okoli 30x25 metrov, ki se nahaja med tremi večstanovanjskimi objekti na Kandijski cesti in vrsto stanovanjskih hiš za njimi. Pred desetletji je bilo v zgornjem delu tega zemljišča že urejeno manjše otroško igrišče, ki pa ga kasneje nihče ni vzdrževal in je propadlo. Ostala je le zaščitna ograja.

V naselju je sicer šest blokov ob Kandijski cesti in več kot 40 stanovanjskih hiš nad njimi, na Slančevi in Maistrovi ulici, ulici Milana Majcna in Ilke Vaštetove. Vsa ta gospodinjstva v neposredni bližini nimajo otroškega igrišča in, kot pripoveduje Kovačevič, se otroci iz omenjenih blokov igrajo in zadržujejo kar na parkirišču, kar je seveda nevarno in neprimerno. Najbližje je igrišče na Grmu, kamor so jih menda napotili tudi na občini, da bi upravičili zavrnitev urejanja igrišča v samem naselju, a je tudi to nevarno, saj morajo do igrišča prečkati ceste, tudi izredno prometno Kandijsko.

Skratka, po mnenju stanovalcev bi bilo za vsaj 200 tamkajšnjih gospodinjstev najprimernejša oživitev igrišča na navedeni parceli za blokom na Kandijski 39. Njihova zamisel je, da bi uredili manjše otroško igrišče in obdržali zeleno površino znotraj naselja ter tako pridobili manjši park z vsaj štirimi klopmi. A se je zataknilo, saj so izvedeli, da namerava občina to parcelo prodati.

''Pred približno šestimi meseci sem bil zopet na občini pri ga. Plantanovi, ki je za investicije, in je potrdila, da so na občinskem svetu sprejeli sklep o prodaji te parcele in da sedaj ne morejo nič. Nas seveda nihče ni nič vprašal, soglasje pa jim je menda dal predsednik krajevne skupnosti, ki pa ne živi tu in ki se o tem z nami ni niti posvetoval,'' pripoveduje Kovačevič. Prepričan je, da bi se skupaj lahko dogovorili in poiskali kakšne kompromisne rešitve, ne razume pa, kako je bilo lahko to zemljišče pred desetletji javna površina, danes pa ga brez njihove privolitve, četudi so neposredni sosedje, prodaja občina. Med stanovanjskim blokom in to parcelo je namreč manj kot 150 centimetrov.

Še več, po Kovačevičevih besedah so tej zeleni površini pred približno tremi leti spremenili namembnost in je postala zazidljivo zemljišče, kjer bi lahko bodoči lastnik in investitor zgradil še nekaj vrstnih hiš. ''Mogoče se to po kakšnih mestnih načrtih ujema, saj so vrstne hiše tudi zadaj in levo od te parcele, ampak z vidika funkcionalnosti to nikakor ni logično. Saj bo na tem prostoru še več gospodinjstev brez kakršne koli zelene površine in brez otroškega igrišča,'' pojasnjuje predstavnik stanovalcev.

Po sklepu stanovalcev s Kandijske 39 je na Mestno občino Novo mesto 11. junija letos poslal pisno pritožbo oziroma pobudo, da bi otroško igrišče oživili, ne pa zazidali. V pobudi so med drugim zapisali več argumentov za igrišče in proti gradnji, med drugim so pripravljeni igrišče vzdrževati z lastnim delom in na lastne stroške, če bi bil to za občino prevelik finančni zalogaj (okoli deset košenj letno). ''Saj sami vidite, da gre za edini prostor v tem naselju, kjer je možno urediti igrišče in s tem obdržati zeleno površino. Igrišče bo dostopno za vse prebivalce tega naselja, hkrati pa je tik ob parceli blok in stanovalci z višjih nadstropij bodo dogajanje na igrišču videli in nadzorovali, da se ne bi ponovila zgodba izpred 15 let, ko so na občini pustili, da je vse zaraslo in propadlo in se je tu znala zbrati skupina pijanih mladostnikov.''

Mestna občina Novo mesto je stanovalcem odgovorila dobra dva meseca kasneje, 2. septembra. Zapisanim željam na oddelku za razvoj in premoženjske zadeve niso prisluhnili, temveč so zapisali sedanje stanje: omenjena parcela je vključena v letni načrt prodaje zemljišč, ki je sestavni del proračuna za leto 2008. Zapisali so še, da bodo parcelo prodali po sprejetju delitvene bilance z občinama Straža in Šmarješke Toplice.

In odgovor zaključili s stavkom, ki je še najbolj razburil stanovalce: ''Glede na to, da bo prodaja zemljišča par.št.387/1, k.o. Kandija potekala javno, imate možnost nakupa nepremičnine, ki jo kasneje lahko uredite kot otroško igrišče.''

''A ste videli? Najprej samovoljno odločijo, da bodo edino zeleno površino znotraj naselja prodali brez naše vednosti, potem pa nam želijo to isto zemljo prodati,'' pripoveduje Darko Kovačevič, ki takšnega odgovora ne razume in se mu zdi, da bi rada občina s prodajo zaslužila in sredstva namenila za kakšne druge projekte, na stanovalce tega dela mesta pa pozabila.

Zaradi poznega odgovora občine in zaradi njegove vsebine so torej v četrtek, 11. septembra pritožbo naslovili še na Urad varuhinje človekovih pravic. Kot so zapisali, ne vedo več, na kateri organ se lahko obrnejo, ko jim lastna občina ne prisluhne. ''Predlog občine, da mi kupimo zemljišče, katero je bilo javno zemljišče, pa si sami uredimo igrišče, ki bi ga uporabljala soseska, mi je nenavaden in podoben ponudbi, da si sami organiziramo samostojno občino,'' so svoj dopis varuhinji zaključili stanovalci.

Po neuradnih ocenah je vrednost omenjene parcele okoli 62.000 evrov. Na naše vprašanje, ali obstaja vsaj minimalna možnost, da bi se stanovalci združili in na dražbi dejansko odkupili zemljo, pa je Kovačevič odgovoril: ''Kot prvo, to je neumno. Kot drugo, pa ni izvedljivo.''

Okvirna ocena je namreč, da bi najbližja gospodinjstva morala prispevati okoli dva tisoč evrov, ''večini pa še šest evrov, ki jih dajejo za vzdrževanje bloka, dela težave. In tudi ni pošteno, saj bi igrišče gotovo uporabljali vsi stanovalci iz naselja, ne le tisti, ki bi ga denimo kupili.''


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.