Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Odlična šentjernejska vina
Čas branja 3 min.

Šentjernejski kralj cvička je postal Jure Grubar


Lidija Markelj
8. 4. 2025, 13.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

»Za nami je povprečno leto in dobra vina, z rezultati smo zadovoljni. Lani je bilo vsega po malem, od mraza do toče, a naši vinogradniki se pridno poslužujejo vinskega laboratorija, dvakrat pa imamo tudi pokušnjo vin – najprej mladih, nato pa še nekaj tednov pred ocenjevanjem – tako da se mnoge napake dajo še popraviti,« pove predsednik Društva vinogradnikov Šentjernej Rok Zupančič.

1000037508.jpg
Jernej Bevc
Najbojši šentjernejski vinogradniki, v sredini z lento šentjernejski kralj cvička Jure Grubar.

Konec tedna so pod Grabnarjevim kozolcem v Šentjerneju organizirali podelitev priznanj in medalj za najboljša lanska vina. V oceno so dobili okrog 130 vzorcev, največ, 38, je bilo cvičkov. Vina sta letos ocenjevali dve strokovni komisiji, ki sta ju vodila Jure Grubar in Rok Dvojmoč.

Za novega šentjernejskega kralja cvička so razglasili Jureta Grubarja, ki je za cviček, ki ga je pridelal v vinski gorici Ban, dosegel oceno 16,27. Grubarjev cviček bo tudi letošnje protokolarno županovo vino. Grubar, sicer glavni enolog in direktor Kleti Krško, je bil uspeha zelo vesel.

1000037514.jpg
Jernej Bevc
Šentjernejska cvičarija in majolke ter priznanja, ki čakajo na podelitev.

Že drugič tak naziv

»Šentjernejski kralj cvička sem postal drugič, prvič leta 2018. Naziva sem vesel, seveda pa gre priznanje vsej družini, ki se trudi v našem vinogradu na Malem Banu. Naš cviček je sad trdega dela in znanja, kar pomeni, da prisegamo na evolucijsko pot, ne revolucijo. Cviček, ki smo ga lani pridelani okrog štiri tisoč litrov in ga stekleničimo ter prodajamo pod blagovno znamko Gros, je všečen, gladek, piten, kar potrošniku odgovarja,« pove Grubar, ki se je najbolje odrezal tudi pri sauvignonu (18,23) in rumenem muškatu (18,27).

Sicer pa njegova vina dosegajo lepe uspehe tudi na Tednu cvička. Na vinogradniškem posestvu Grubarjevi gojijo okrog sedem tisoč trt, v načrtu imajo zasaditev še dva tisoč trt.

1000037512.jpg
Jernej Bevc
Šentjernejski župan Jože Simončič, voditej dogodka Janez Selak in predsednik DV Šentjernej Rok Zupančič

Mišel Gorenc šampion cvička in prvi med mladimi vinogradniki

Mišel Gorenc je z najbolje ocenjenim cvičkom (16,33) iz Vinske gorice Stražnik postal šampion cvička in prvak ocenjevanja mladih vinogradnikov. Od lani namreč v društvu nagrajujejo tudi v tej kategoriji, saj želijo k vinogradništvu spodbujati mlade. Mišel izhaja iz uspešne vinogradniške družine, njegov oče Denis je bil že šestkrat šentjernejski kraj cvička in tudi Mišel je predlani že nosil kraljevsko opravo. Denis Gorenc je bil letos s cvičkom drugi z oceno 16,30.

Kot pojasni predsednik šentjernejskih vinogradnikov Rok Zupančič, ocene in nazivi pri cvičkih morda koga zmedejo, a kralj cvička po pravilih društva lahko postane le tisti, ki pridela vsaj 1.500 litrov cvička. »Želimo, da ti nazivi pridejo v roke večjih vinogradnikov, ki se od tega preživljajo in jim to nekaj pomeni. Če jih več izpolnjuje pogoje za kralja cvička, so pravila jasna – v takem primeru strokovna komisija ponovi ocenjevanje na izločanje in to se je zgodilo tudi letos,« pove Zupančič.

1000037513.jpg
Jernej Bevc
Zbrani na podelitvi priznanj najboljšim šentjernejskim vinogradnikom.

Pri cvičkih se je izkazal še Matevž Luzar, ki je za cviček, ki so ga pridelali v Turnskem hribu, z oceno 16,23 prejel veliko zlato medaljo.

Šampion k Štembergerjevim

Naziv šampion ocenjevanja je znova šel v družino Štemberger. Gregor Štemberger, ki je že dvakrat postal šentjernejski kralj cvička, na Tednu cvička pa je tudi že zmagal in nosil krono, je tako kot lani zmagal z laškim rizlingom sladko letnik 2021 in oceno 18,67.

Najboljšo modro frankinjo sta lani pridelala Franc Frančič in Ivan Lahne (17,80), dolenjsko belo Rok Zupančič (16,87), belo zvrst pa – tako suho, kot polsladko in sladko - Kartuzija Pleterje (17,40; 18,00 in 17,87).

Pri peninah, po katerih so tudi znani šentjernejski pridelovalci, je tako kot leto poprej slavil Jure Grubar, ki je s penino Rose suho letnik 2016 in oceno 18,30 dosegel veliko zlato medaljo. S tremi vzorci penine Rose in Bela in z enako oceno 18,13 sledi Gregor Štemberger, Jože Simončič pa je za Penino Bela (17,57) prejel srebrno odličje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.