Ni razlogov za sklic izredne seje?


Župan Franc Hudoklin je v zvezi s problematiko komunalnega prispevka sinoči na zahtevo skupine desetih svetnikov sklical izredno sejo Občinskega sveta, a do prave razprave oz. kakega glasovanja sploh ni prišlo, saj so po nekaj odmorih svetniki izglasovali, da razlogov za sklic izredne seje sploh ni – rezultat glasovanja je bil namreč 9 za, 9 proti.

Z opozicijskimi svetniki je glasoval podžupan Igor Kalin iz LDS, na presenečenje mnogih pa ne njegov strankarski kolega Stanislav Sluga, ki je bil tudi podpisnik za sklic izredne seje in se je zadnjič udeležil sestanka svetnikov.
Neodločen rezultat je predlagatelje izredne seje, na kateri so želeli glasovati o predlogu Odloka o razveljavitvi Odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Šentjernej,ki je prinesel občanom visoke zneske, ter o sprejemu novih meril za odmero komunalnega prispevka za priključitev objekta na kanalizacijski sistem za odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode ter določitev olajšav pri odmeri, razočaral. Kot je povedal prvopodpisani za sklic Albert Pavlič (SDS), je očitno v Občinskem svetu premalo razsodnosti in analitičnosti, kaj se dogaja med ljudmi, na terenu. »Politika ni naredila domače naloge. Že 28. novembra bi lahko zaključili zadeve, pa seje ni bilo, danes je bila spet možnost iskanja rešitve. Naredili ste res veliko napako. Ta energija, ki ste jo danes »povozili«, bo jutri postala močnejša. V Civilni iniciativi in Občinskem svetu bomo storili vse, sklicevali bomo izredne seje itd., da pridemo do cilja,« je odločno povedal Pavlič in poudaril, da če ne bi postala aktivna Civilna iniciativa in določeni svetniki, bi ta trenutek ljudje morali še vedno plačevati visoke zneske, »občani bi imeli zavrnjene pritožbe, če bi se sploh kdo pritožil«. Koalicijske svetnike, ki so glasovali proti, pa je vprašal, ali sploh kdo kaj ve o koncesijski pogodbi, kanalščini, formuli za izračun komunalnega prispevka…

Renata Turk iz liste Skupaj za prihodnost je poudarila, da je podpisnica za izredno sejo, da bi se prišlo do rešitve, ki jo občani od politikov upravičeno pričakujejo, in so jim jo dolžni dati, » a očitno ni pomembno, kaj kdo misli, važen je le dvoboj.« Na občinsko upravo je naslovila prošnje, da natančno razčlenijo vrednost investicije celotne kanalizacije, koliko je dala Evropa, država, občina in občani, »in to ne v odstotkih in cirka, ampak v natančnih zneskih«, je bila odločna.
Obžalovanje, da se na seji niso dobro razumeli in pravilno odločali, je izrazil Igor Kalin, ki je menil, da je treba najti kompromis in se ne iti take igre do konca mandata, »saj bodo trpeli samo občani. Neko odločitev je treba sprejeti, Šentjernej ne sme več biti na dveh bregovih.« Pozval je k novim pogovorom.

Tudi župan Franc Hudoklin je dejal, da se je pripravljen še pogovarjati, a da če bo prihajalo do groženj, nikoli ne bodo prišli do konca. »Vedeti morate, da tudi če bi danes izglasovali tak sklep, kot ste ga predlagali, bi ga jutri zadržal in dal v presojo Ustavnemu sodišču. To bom storil vedno, če bo kaj izglasovano izven zakonodaje,« je dejal in povedal, da so v pogovorih s CI predlagali kompromisno rešitev in sicer skoraj 30 odstotkov nižje cene komunalnega prispevka v povprečju. »Formula za izračun je določena, parametre pa lahko spreminjamo in prišli smo do faktorja 0,7 za vse stanovanjske in večstanovanjske hiše, pa tudi to ni bilo dovolj. Treba je vedeti, da je sedanji odlok veljaven, odločbe so zunaj in ne moremo nekaterim občanom prispevek zaračunati po enem odloku, drugim drugače. Vedeti pa je treba tudi, da bo investicijo prihodnje leto treba plačati, sicer bosta lahko trpeli še občini Kočevje in Ribnica, s katerima smo skupaj v projektu Porečje reke Krke in za kar smo dobili nepovratna sredstva,« je dejal župan. To, da o razveljavitvi odloka lahko odloča le Ustavno sodišče, je ponovila tudi pravnica Klementina Zeme, o potezi CI Glas ljudstva glede pobude volivcem za vložitev zahteve za razveljavitev komunalnega odloka pa je povedala, da mora biti najprej popolna – o tem odloča župan, nato pa o popolni zahtevi v treh mesecih odloča Občinski svet.
V CI Glas ljudstva, katere predstavniki so tudi spremljali izredno sejo, pravijo, da bi se dalo priti še do nižjih zneskov za občane, kar jim je pritrdil tudi strokovnjak na sestanku z občinsko upravo. To možnost vidijo z upoštevanjem nižjega faktorja dejavnosti glede na vrsto objekta v primerjavi s sedanjimi merili, določenim drugačnim razmerjem med merilom parcele in neto tlorisno površino objekta ter upoštevanjem olajšav pri odmeri komunalnega prispevka.
Ob koncu razprave pa je zanimivo in logično vprašanje svetnikom in županu javno zastavil Stane Bregar: "Malo prej ste izglasovali, da ni razloga za izredno sejo o komunalnem prispevku, zdaj pa ste se vsi pripravljeni pogovarjati?!"
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se