© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Črnomelj brez državnega denarja za Rome


lokalno
11. 10. 2007, 00.00
Posodobljeno
15. 10. 2007 · 14:05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V občini Črnomelj so štiri večja romska naselja, Lokve, Vinica, Kanižarica in Čudno Selo, kjer živi okoli 600 Romov. Tudi Črnomaljci so se na razpisih potegovali za državni denar za urejanje infrastrukture v teh naseljih, a bili uspešni le v enem projektu.

Kot je povedal direktor občinske uprave Božidar Brajkovič, so prijavili tri projekte. Ureditev komunalne infrastrukture v naseljih Lokve in pri Vinici ter komunalno opremljanje naselja Jama. Uspeli so le s slednjim, ostala dva so jim v Ljubljani zavrnili.

Pritožili so se, pa spet niso uspeli, ne bodo pa odnehali in upajo, da bodo na več razumevanja naleteli na ministrstvu za okolje in prostor ter v vladni službi za lokalno samoupravo. Da na njihovo območje sploh prihaja čedalje manj državnih sredstev, je črnomaljsko občinsko vodstvo sicer opozorilo že včeraj.

Na današnjem sestanku strokovne skupine za reševanje prostorske problematike romskih naselij pa so govorili o možnih scenarijih razvoja romskih naselij. Po besedah predsednika Jerneja Zupančiča je skupina dokončno pripravila razpis ministrstva za okolje in prostor za štiri pilotne projekte, ki so namenjeni pripravi prostorske dokumentacije v občinah z romskimi naselji in svetniki.

Razpis je usmerjen regionalno (po eno romsko naselje v občinah Prekmurja, Spodnjega Posavja, Dolenjske in Bele Krajine) in za dve leti (2007-2008). Zupančič je predstavil tri delovne scenarije razvoja romskih naselij - hitrega vzpostavljanja legalnosti, postopnega strukturnega in zadržanega vzpostavljanja legalnosti.

Prvi scenarij predvideva hitro "legalizacijo" kot enkraten ukrep, za kar potrebuje podporo vrsto pravnih aktov in pomeni dejansko državno intervencijo v strukturo romskih naselij ter pravno sprejetje trenutnega stanja. V ta scenarij sodi 90 odstotkov od skupaj okoli 106 romskih naselij, kjer živi več kot 7000 Romov.

Drugi scenarij gradi na postopnem in usmerjenem razvoju romskih naselij, ki lahko dosežejo pravno legalno stanje šele, ko pride do realnih strukturnih sprememb (lastništvo, ekonomska podlaga, skrb za okolje).

Tretji scenarij skuša število romskih naselij minimalizirati in poselitev razpršeno usmerjati v že obstoječi naselbinski sistem Slovenije.

Člani strokovne skupine se zavzemajo za srednjo varianto in jo bodo v bodoče tudi operacionalizirali.

brajkovic_romi.mp3

Božidar Brajkovič o (ne)uspelih projektih


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.