Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Skrbijo za vzdrževanje borčevskih spomenikov


Besedilo in foto: L. Markelj
29. 10. 2016, 09.15
Posodobljeno
30. 10. 2016 · 09:34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

oreh_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
OREH_001
oreh_004_0001.jpg
Prenovljen spomenik v Orehovici, na desni Matjaž Zagorc.

Krajevna organizacija Združenj borcev (KO ZB) za vrednote NOB Šentjernej je kot je že običajno pred dnevom mrtvih včeraj pripravila osrednjo občinsko komemoracijo v spomin na padel borce, pobite talce in žrtve bombnih napadov okupatorja v letih druge svetovne vojne v občini pri borčevskem spomeniku na pokopališču v Šentjerneju.

oreh_012_0001.jpg
Tilka Bogovič in Matjaž Zagorc.

Občinska delegacija je pri spomeniku položila cvetje, tekom dneva pa še na ostala spominska obeležja v občini. Na prireditvi je bila slavnostna govornica članica glavnega odbora Zveze borcev Slovenije in predsednica komisije za izobraževanje Tilka Bogovič, ki je med drugim poudarila, da »spoštujmo preteklost – našo zgodovino, spominjajmo se je in bodimo ponosni nanjo in na vse, ki so jo oblikovali. Brez njihovega boja danes ne bi živeli v svobodi in – verjemite mi – tudi ne v samostojni Sloveniji.«  V kulturnem programu so nastopili šentjernejski osnovnošolci in pevci iz Vrhpolja.

Včeraj dopoldne je krajša prireditev potekala tudi pri borčevskem spomeniku na pokopališču v Orehovici. Spomenik so v celoti obnovili, kar je financirala Občina Šentjernej - dela, ki so potekala pod budnim očesom Zavoda za varstvo kulturne dediščine in jih je kot najugodnejši izvajalec del opravilo podjetje Bratkovič iz Gorenjega Vrhpolja, so stala 2.469 evrov. Prestavili so spomenik, obnovili črke in jih zaščitili ter zamenjali oz. zmanjšali celoten plato, ter tako pridobili šest novih grobnih polj.

oreh_005_0001.jpg
Nagovor župana Radka Luzarja.

Kot je povedal predsednik KO ZB za vrednote NOB Šentjernej Matjaž Zagorc, so v zadnjih letih obnovili še dosti ostalih spominskih obeležij - povsod črke, ki so jih zaščiti s posebnim premazom, ter še marsikaj drugega. V občini jih je kar 41, od tega šest spomenikov (ostalo so plošče), in kot pravi predsednik Zagorc, so prav vsi zgledno urejeni, kar gre zasluga tudi odboru za spominska obeležja in njihovim pridnim članom. Zagorc se je za finančno pomoč zahvalil tako šentjernejski občini kot vseh sponzorjem.

Delo organizacije in njihovo skrb za ohranjanje zgodovinskega spomina je pohvalil tudi župan Radko Luzar in zaželel, da se vojna nikoli več ne ponovi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.