FOTO: V Dobrniču 66. obletnica 1. kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze

Okoli tri tisoč ljudi, pretežno žensk, se je zbralo na današnji slovesnosti ob 66. obletnici prvega kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze v Dobrniču, ki so jo pripravili Društvo Dobrnič, Združenje borcev za vrednote NOB Trebnje in Kulturno turistično društvo Dobrnič. Na prvem kongresu, ki je bil 16. in 17. oktobra 1943, je bilo 180 delegatk iz vse Slovenije, danes je po podatkih Društva Dobrnič, ki mu predseduje Danica Simšič, živih še 20. O pomenu kongresa in vlogi ter položaju žensk med drugo svetovno vojno in danes so spregovorili: slavnostna govornica, poslanka Majda Potrata, predsednik trebanjskega združenja borcev Boštjan Sladič, predsednik slovenskega združenja borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik, v imenu gostiteljev pa sta množico nagovorila predsednik krajevne skupnosti Dobrnič Silvester Prpar in trebanjski župan Alojzij Kastelic.
Slavnostna govornica je odprla vprašanje o tem, kaj nam danes govori preteklost, in ali je 21. stoletje res stoletje žensk, kakor pravijo napovedi. Ob tem je spomnila, da je še vedno le peščica predstavnic nežnejšega spola na vodilnih mestih v gospodarstvu, znanosti in na drugih področjih socialnega življenja, pa tudi težave, s katerimi se mlade izobraženke srečujejo pri iskanju zaposlitve, niso zanemarljive, je dejala.
"Ekonomska samostojnost žensk je odločilnega pomena," je prepričana Potrata, pri tem pa omeni potrebo po pravičnejši delitvi denarja in dela.
V programu, ki ga je povezovala Petra Krnc, so nastopile pevke zasedbe Kombinat, trebanjska godba, učenci podružnične šole Dobrnič, Nuša Lovišček in David Čuček.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se