© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kdo bo dolenjsko-posavska gazela?


lokalno
11. 9. 2008, 00.00
Posodobljeno
20:11
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kkc2.jpg
Gazelo bodo razglasili v topliškem KKC.

##IMAGE-2225986##

Izbor dolenjsko-posavske gazele, najboljšega hitro rastočega podjetja, bo v organizaciji Dnevnika potekal danes ob 18. uri v Kulturno-kongresnem centru v Dolenjskih Toplicah, zmagovalne kipce (zlato, srebrno in bronasto gazelo) na državni ravni pa bodo podelili 22. oktobra na izboru v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Finalisti za letošnjo dolenjsko-posavsko gazelo so Lesoj, d. o. o. iz Dolenje vasi, ki se ukvarja z žaganjem, skobljanjem in impregniranjem lesa, Metalna  Senovo, d. d., ki izdeluje dvigalne in transportne naprave, ter trebanjski Rem, d. o. o., ki izdeluje kovinske konstrukcije in bivalne zabojnike.

Dolenjsko-posavska gazela leta 2005 je bilo podjetje Sep iz Šentruperta, leta 2006 družba Infotehna iz Novega mesta, lani pa družba Rem iz Trebnjega.

Iz Dnevnikove predstavitve dolenjsko-posavskih nominirancev: 

Lesoj, d. o. o.

Jože Oražem je poslovno pot začel v garaži z malo žago za razrez hlodovine. Leta 1992 je kupil prvi pravi gozdarski stroj, naslednje leto še enega, potem dva ... Na začetku seveda ni bilo velikih poslov, zato je še danes za Jožeta Oražma vsak dan odločilen, vsak posel pomemben. Po njegovem mnenju je največja prednost podjetja v celoviti storitvi, saj imajo gozdarske stroje, mlin za predelavo oziroma žago in tovornjake, s katerimi proizvode dostavijo kupcem. Sami torej naredijo vse - od hlodovine do izdelka, ki ga peljejo do končnega kupca. V podjetju Lesoj so zlasti ponosni na uspeh na natečaju za izbiro dobavitelja lesne biomase, lesnih sekancev, za ljubljansko toplarno, ki bo od 1. oktobra eno desetino zmogljivosti porabila za kurjenje z biomaso. V ta uspeh so morali vložiti veliko sredstev. Že za prvo investicijsko obdobje je šlo milijon evrov, v drugem - načrtujejo namreč regionalni center za zbiranje lesnih odpadkov v Ribnici - pa bodo potrebovali skoraj dva.

Metalna Senovo, d. d.

Podjetje Metalna Senovo je bila nekoč del Metalne Maribor. Po stečaju leta 1996 so vodstveni delavci začeli iskati nove možnosti za ohranitev podjetja in po nekaj neuspelih poskusih preoblikovanja je bilo leta 1998 ustanovljeno sedanje podjetje. Z delom je v njem nadaljevalo 80 delavcev, medtem ko jih je bilo pred stečajem zaposlenih približno dvesto. Stare dolgove so bili prisiljeni pokrivati vse do leta 2004, a pri iskanju izhoda so imeli srečo, saj so vzpostavili tesno strateško povezavo z nemškim proizvajalcem dvigal Libhar. V Metalni tako od leta 2003 govorijo o začetku nove, strme rasti. Leta 2005 je na mesto direktorja stopil dotedanji vodja proizvodnje Ivan Umek in z izgradnjo nove barvarne odpravil najožje grlo proizvodnje, kar je podjetju omogočilo bistveno, celo štiri- do petkratno povečanje  proizvodnje. Vsako leto tako zrastejo za 20 do 30 odstotkov. Težave jim povzročajo predvsem slabe prometne povezave, skrbi jih tudi nenehna dražitev nafte in jekla in zaradi tega so prisiljeni iskati notranje rezerve z  višanjem produktivnosti ter z naložbami  v tehnološko opremo. V zadnjih treh letih je bilo teh kar za pet milijonov evrov. 

Rem, d. o. o.

Podjetje Rem iz Trebnjega je specializirano za izdelavo bivalnih zabojnikov, izdeluje pa jih predvsem za podjetje Trimo Trebnje. Začetek skokovite rasti podjetja sega v leto 2003, ko je lastnik podjetja Jože Udovič s Trimom podpisal dolgoročno pogodbo za izdelavo bivalnih zabojnikov. V tem času je v podjetje prišel tudi novi direktor Igor Kastelic, saj je Jože Udovič potreboval nekoga, ki bi mu ga pomagal voditi in obvladovati izjemno hitro rast.  Hitrejšo rast od konkurence podjetju zagotavljajo visoka kakovost proizvodov, kratki dobavni roki, zmožnost prilagajanja zahtevam kupca ter odgovornost in strokovno znanje zaposlenih. Rem v zadnjih letih dosega do 40-odstotno rast prihodkov, danes zaposluje približno 110 delavcev, zanj pa dela tudi do 50 kooperantov. Večino bivalnih zabojnikov podjetje še vedno izdela za Trimo Trebnje, v katerem so to dejavnost že skoraj opustili. Bivalniki podjetja Rem se sicer prodajajo po vsem svetu, vendar večinoma pod blagovno znamko Trima. To je po besedah direktorja podjetja Igorja Kastelica prednost, saj se Trima v svetu drži velik ugled. Poleg bivalnih zabojnikov v podjetju Rem izdelujejo tudi manjša skladišča in poslovne prostore.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.