Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Dobrodelnost bogati
Čas branja 3 min.

Dobrodelna OŠ Toneta Pavčka: S skupnimi močmi za boljši jutri


Mojca Žnidaršič
12. 5. 2025, 13.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V mirnopeški šoli že tretjo leto spodbujajo učence in starše k dobrodelnosti. Dve leti so sodelovali v Unicefovem projektu Punčka iz cunj in zbirali za cepiva proti šestim nalezljivim boleznim, letos pomagajo društvu Viljem Julijan.

ostp.JPG
M. Ž.
Darja Gibičar s svojim 3. a-razredom in razrednima žiraficama

Skupaj za boljši jutri so na Osnovni šoli Mirna Peč poimenovali projekt, s katerim že tretje leto zapored spodbujajo učence in starše k dobrodelnosti. Dve leti so sodelovali z Unicefom v okviru njihovega projekta Punčka iz cunj, letos pa so se želeli povezati z društvom, ki bi pomagalo otrokom v Sloveniji, in izbrali društvo Viljem Julijan.

»Vsa tri leta so v projekt vključeni večinoma vsi razredi prvega triletja. Cilj, ki ga želimo doseči, ni le zbiranje denarja, ampak da otroci že v tem zgodnjem obdobju dobijo občutek za sočloveka, da so na svetu ljudje, ki potrebujejo našo pomoč, in da nas dobrodelnost bogati,« poudari koordinatorica projekta, učiteljica 3. a-razreda Darja Gibičar.

Nastalo 14 punčk  iz cunj

Temeljni namen Unicefovega projekta je bil zbiranje denarja za njihov program cepljenja proti šestim nalezljivim boleznim v državah v razvoju, in sicer davici, ošpicam, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, tuberkulozi in tetanusu. »Unicef v okviru tega projekta zagotovi cepiva, njihovo ustrezno hranjenje in dostavo ter izobraževanje zdravstvenih delavcev. Punčko iz cunj se posvoji z donacijo; s tem ji zagotovimo nov dom, otrokom pa priložnost za zdravo življenje. Prav zato je slogan projekta Posvoji punčko in reši otroka,« pojasni Gibičar.

Med šolskim letom 2022/23 je na mirnopeški šoli nastalo kar osem punčk iz cunj in v lanskem letu šest, učenci pa so med drugim sodelovali pri njihovem načrtovanju in izdelovanju, postale so del njihovega razreda. »Starše in učence sodelujočih razredov smo povabili, da nam ob koncu projekta pomagajo zbrati čim več sredstev. Višina prispevka ni bila pomembna, pomembna sta bila namen in sporočilo, ki smo ga s tem širili. Kar nekaj učencev se je za donacijo iz svojega hranilnika odpovedalo kakšni kepici sladoleda, kar je vsem ogrelo srce,« zadovoljno pove. V prvem letu so vsi skupaj zbrali 400 evrov za cepljenje otrok v državah v razvoju, v drugem pa 559, ki so jih predali Unicefu.

Risbice in žirafe

Učiteljice, ki letos bedijo nad dobrodelnim projektom na šoli, se je zelo dotaknila zgodba fantka Viljema Julijana, ki je pri komaj dveh letih in pol umrl za neozdravljivo smrtonosno redko boleznijo. Njegova starša sta ustanovila društvo, katerega poslanstvo je širjenje ozaveščenosti o redkih boleznih, pomoč in podpora otrokom z redkimi boleznimi in njihovim družinam, povezovanje družin otrok z redkimi boleznimi ter prizadevanje za izboljševanje stanja na področju redkih bolezni v Sloveniji.

»Viljem Julijanova najljubša igrača je bila plišasta žirafa, zato letošnji šolski dobrodelni projekt spremlja izdelana žirafa, naša 'razreda igrača'. Z nami je v razredu, skupaj z učenci pa obiskuje tudi domove. Skupaj z učenci smo naredili načrt zanjo, jo ob pomoči šivilje zašili, poimenovali, ji pripravili prostor v razredu in zanjo skrbimo. Pri punčkah iz cunj so med letom nastali številni dodatki – od oblačil do pokrival, obutve, torbic, posteljic … Tudi nekaj žirafic se že greje s šalom, so pod toplo kapo in obute,« z nasmehom pove Darja Gibičar.

Letos otroci rišejo tudi risbice, s katerimi bodo razveselili male junake iz društva Viljem Julijan, ta mesec pa bodo vse žirafe, ki so nastale, našle tudi svoj nov dom. Teden dni pred koncem projekta, to bo proti koncu maja, bodo zbirali prostovoljne prispevke, ki jih bodo učenci prinesli v šolo in izročili razredničarki. »Vsi, ki bodo pomagali, bodo tako kot pri punčkah sodelovali v žrebu za posamezno žirafico, ki jim je bila najbolj všeč, preostale pa bomo tako kot do zdaj razveselili s kakšno malenkostjo – prvo leto so dobili mini punčke za spomin, lani nekaj sladkega. Zbrani denar in risbice bomo nato predali društvu,« še pove.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.