Glede na količino krvi ločimo obilne, manjše ali prikrite krvavitve. Zadnjih s prostim očesom ne opazimo. Glede na izvor pa ločimo krvavitve iz zgornjega dela prebavil ter krvavitve iz spodnjega dela prebavil.
Blage in hujše krvavitve
Kadar je krvavitev obilna, lahko bolnik bruha kri, odvaja živo rdečo kri v blatu ali pa izloča črno, katranasto blato. Lahko so akutne krvavitve, ki nastanejo nenadoma, ali pa kronične. Če je v blatu tako malo krvi, da se je ne vidi oz. da se ne spremeni barva blata, jo je mogoče dokazati kemično. Odkrivanje tako majhnih količin krvi v blatu pa je pomembno za zgodnje odkrivanje stanj, kot so razjede, rak ali druga nenormalna zdravstvena stanja.
Vzroki za krvavitve iz širokega črevesa in danke so rak, polipi, Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, divertikuloza, analna fisura in hemoroidi.
Od kod kri?
Najpogostejši vzroki krvavitev so v zgornji prebavni cevi: več kot 85 odstotkov jih izvira v požiralniku, želodcu ali dvanajstniku. Krvavitve iz spodnje prebavne cevi, ki jo sestavljajo tanko in debelo črevo ter danka, so precej redkejše. Vzroki za krvavitve iz širokega črevesa in danke so rak, polipi, Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, divertikuloza, analna fisura in hemoroidi. Krvavitev se kaže praviloma z oblogami sveže krvi na površini blata. To je najbolj pogosto pri hemoroidih.
Hemeroidi
Hemoroidi so tkivne blazinice, napolnjene z žilnimi vozli. Največ težav povzročajo notranji vozli. Ker v tem delu sluznice ni živčnih končičev, hemoroidi ne bolijo, prisotna pa je sveža krvavitev. Kri je bodisi na blatu bodisi po koncu odvajanja kaplja v školjko. V zunanjih vozlih lahko pride do strjevanja krvi in pojava tromboziranih hemoroidov. Za razliko od notranjih hemoroidov je to zelo boleče stanje.
Pri ljudeh, ki poredko odvajajo trdno blato, lahko ob napenjanju pride do razpoke v sluznici zadnjika. Pri tem nastane sveža krvavitev, vidna kot pas krvi na blatu ali madež na toaletnem papirju. Odvajanje spremlja ostra bolečina, ki navadno traja še razmeroma dolgo časa. Večina razpok se ob skrbi za pravilno prehrano in nego zaceli sama.
Kdaj k zdravniku?
Vzroki za krvavitve iz danke so raznovrstni, zato ni univerzalnega načina zdravljenja. Načeloma pa velja, da lahko z nekaterimi preprostimi načini izboljšamo nastanek in prehod blata skozi črevo ter tako pripomoremo k zdravju prebavil. Pomembni so: velik vnos tekočine, hrana z veliko vlakninami in balastnimi snovmi, dobra higiena predela okoli zadnjika, odvajanje blata s čim manj napenjanja. V vseh primerih krvavitev iz danke je priporočljivo obiskati zdravnika, še posebej pri starejših od 45 let in če težava v nekaj dneh ne izgine.
Pregled vzorca blata
Med rektalnim pregledom zdravnik z orokavičenim prstom odvzame malo blata, vzorec pa nato namaže na košček filtriranega papirja, ki je prepojen s kemikalijami. Ob dodatku reagenta v prisotnosti krvi pride do spremembe barve vzorca. Bolnik lahko ta preizkus naredi doma sam, s pomočjo ustrezne opreme, ki jo lahko dobi pri zdravniku. Na filtrirni papir namaže vzorce blata treh različnih odvajanj in jih v posebni posodi pošlje v nadaljno obdelavo zdravniku. V primeru krvi v blatu so za ugotavljanje vira krvavitve potrebne dodatne preiskave.
Ugotavljanje izvora krvavitve
Za ugotovitev vira krvavitve so poleg skrbne anamneze in natančnega kliničnega pregleda bolnika najučinkovitejše endoskopske preiskovalne metode. Endoskop je upogljiva cev, debela kot mezinec in dolga 120–160 cm. Na konici endoskopa sta kamera in svetilka. Svetilka osvetljuje notranjost prebavne cevi, kamera pa omogoča pregled sluznice na zaslonu.
Endoskopija je preiskava, s katero preverijo notranjost votlih organov.
Med preiskavo zdravnik potiska endoskop in premika njegovo konico ter si natančno ogleda notranjost prebavne cevi. Z drobnimi kleščicami lahko odščipne košček sluznice za preiskavo pod mikroskopom (histološka preiskava). Med endoskopijo lahko odstrani polipe, širi zožitve, ustavlja krvavitev in opravlja druge posege.
Glede na to, kateri del prebavne cevi zdravnik pregleduje, ločimo: gastroskopijo, kolonoskopijo, enteroskopijo in rektoskopijo. Z endoskopijo pri večini bolnikov zanesljivo ugotovijo vir krvavitve, omogoča pa tudi različne načine ustavljanja krvavitev. Krvavitev lahko ustavljajo z vbrizganjem zdravil, s toplotnimi metodami ali podvezovanjem.