Zdravje

Lepotna nega naj vsebuje aktivne sestavine

Tjaša Kokalj Jerala / revija Bodi zdrava
13. 11. 2024, 17.00
Deli članek:

Aktivne sestavine so tiste, ki jih kozmetični izdelki vsebujejo v optimalni koncentraciji ali še nekoliko več, da pozitivno vplivajo na kožo.

Adobe Stock
Vlažilne učinkovine so še posebej primerne za vse s suho kožo.

Na podlagi znanstvenih raziskav dolgoročno pomagajo izboljšati težave s kožo, najpogosteje pa se uporabljajo v negovalnih izdelkih v boju proti staranju. So glavne učinkovine v izdelku, ki povzročijo spremembe v naši koži in tako poskrbijo, da popravijo, izboljšajo ali ohranjajo našo kožo lepo, sijočo in napeto.

Koža po 30. letu potrebuje posebno nego, za katero je pametno, da so vanjo že vključene aktivne sestavine, za ženske po 40. letu pa se priporoča intenzivna nega. To navadno pomeni, da kreme, ki rešujejo osnovne težave kože, ne bodo več dovolj in bo treba v vsakodnevno nego vključiti tudi serume, ki delujejo tarčno.

Tarčno delovanje

Najpomembnejše učinkovine v kozmetiki vključujejo vitamin C in njegove derivate, vitamin A in njegove derivate (npr. retinol), vitamin E, skvalan in niacinamid ter hialuronsko, azelainsko, salicilno in glikolno kislino. Te aktivne sestavine imajo antioksidativni učinek, ki zagotavlja zaščito pred prostimi radikali in močno pripomore v boju proti staranju. Poleg tega hialuronska kislina in skvalan ščitita kožo pred izgubo vlage in lahko izboljšata elastičnost.

Poznate svojo kožo?

Kozmetični izdelki z učinkovinami so prilagojeni posameznemu tipu kože. Pri uporabi je pomembno upoštevati potrebe vaše kože in vašo starost. Uporaba sestavin je določena na podlagi stanja kože. Različne učinkovine namreč delujejo različno pri različnih tipih kože: vitamin C je na primer odličen pri mladi koži za odpravljanje madežev, kot so sledi aken, pri starejši koži pa poskrbi za učinek napete kože. Retinol lahko pomaga pri težavah s kožo, kot so zamašene in povečane pore, poleg tega pa upočasnjuje proces staranja kože. Da dosežemo vidne rezultate, pa sta potrebni potrpežljivost in vztrajnost.

Kako začeti?

Za začetek se izogibajte snovem, ki dražijo kožo, kot so silikoni in alkohol. Aktivne sestavine začnite postopoma vključevati v svojo lepotno nego in bodite pozorni, kako koža nanje odreagira. Manj je več – začnite z manjšim odmerkom in ga postopoma povečujte. Koži moramo pustiti približno mesec dni, da se na izdelek navadi, šele nato dodamo naslednjega.

Kakšne so potrebe in zahteve vaše kože?

Da bi našli primerne sestavine za svoj tip kože, je pomembno vedeti, kakšne so potrebe vaše kože in katere sestavine jih lahko izpolnijo. Nekatere učinkovine se lahko uporabijo celo za različne zahteve in težave s kožo. Pravi superjunak med učinkovinami je na primer retinol oz. vitamin A. Uporablja se lahko pri najrazličnejših težavah s kožo – bodisi da gre za hiperpigmentacijo, drobne linije ali gubice bodisi za hormonsko pogojene ali cistične akne.

1. Protivnetne učinkovine

Protivnetne učinkovine negujejo vašo kožo, če je nagnjena k rdečici in draženju ter tudi manjšim ranam. Potrebujete učinkovine, ki spodbujajo celjenje kože. Med protivnetne učinkovine spadajo na primer aloe vera, CBD, niacinamid, jojobino olje in kamilica.

2. Vlažilne učinkovine

Vlažilne učinkovine so še posebej primerne za vse s suho kožo. Koži zagotavljajo vlago, tako da nase vežejo vlago v koži. Vlažilne učinkovine je še posebej pomembno uporabljati v hladnejših mesecih, ko ogrevan zrak obremenjuje kožo, saj tako ohranimo njene zaščitne mehanizme. Primeri vlažilnih učinkovin so: arganovo olje, aloe vera, CBD, ceramidi, konopljino olje, hialuronska kislina, jojobino olje, kokosovo olje, karitejevo maslo, pantenol in skvalan.

3. Učinkovine za boj proti staranju

Če uporabljate kozmetične izdelke z anti-aging učinkovinami, lahko to upočasni proces staranja kože in jo zaščiti pred negativnimi vplivi okolja, saj kožo gladijo in jo obogatijo z nujno potrebnimi hranili. K takim učinkovinam spadajo na primer hialuronska kislina, arganovo olje, CBD, ceramidi, konopljino olja, pantenol, peptidni serum in skvalan.

Previdno z aktivnimi sestavinami!

Po vsem, kar ste prebrali o kozmetičnih izdelkih z učinkovinami oziroma aktivnimi sestavinami, verjetno mislite, da bi kombinacija vseh možnih učinkovin poskrbela za sijočo in čudovito kožo. V teoriji da, v praksi ne. Kombinacija različnih učinkovin je namreč lahko problematična – nekatere izgubijo svoj učinek, druge pa dražijo kožo. Salicilna kislina in retinol denimo povečata občutljivost kože za svetlobo in ju je zato treba kombinirati z izdelki za zaščito pred soncem.

Pixabay
Kozmetični izdelki z učinkovinami so prilagojeni posameznemu tipu kože.

Teh učinkovin ne smemo mešati med seboj:

· Vitamin C in kisline AHA

Skupaj z vitaminom C uporabljena kislina AHA lahko spremeni pH-vrednost izdelkov, ki vsebujejo vitamin C, in s tem zmanjša njihove antioksidativne učinke. Učinki vitamina C se ne morejo popolnoma razviti. Ker obe učinkovini delujeta kot piling, lahko kombinacija na občutljivih vrstah kože povzroči madeže. Najbolje je, da izdelek uporabljate z vitaminom C zjutraj (pozneje obvezno nanesite kremo za sončenje), zvečer pa nanesite kisli izdelek.

· Retinol ter kislini AHA ali BHA

Retinol je še posebej primeren kot sestavina proti staranju. Spodbuja proizvodnjo kolagena in obnovo kože. V kombinaciji z izdelki, ki vsebujejo na primer salicilno ali glikolno kislino, retinola ni nujno uporabljati, če imate zelo občutljivo kožo, saj lahko to preobremeni kožo in povzroči suhost. Vendar je kombinacija vsekakor koristna za normalne in mastne tipe kože.

· Kisline AHA in BHA

Ti dve kislini se ne smeta mešati med seboj, zlasti če ju uporabljamo na občutljivi in zelo suhi koži. Učinek pilinga glikolne kisline na zgornjo plast kože in globoko čiščenje ter učinek pilinga salicilne kisline (BHA) lahko povzročita izjemno suhost na koži.

· Retinol in vitamin C

Pripravki z vitaminom C pomagajo v boju proti prostim radikalom, posvetlijo kožo in pomagajo pri njeni eksfoliaciji. Zato lahko v kombinaciji z retinolom na koži povzročijo neprijetne učinke. Priporočljivo je, da vsako sestavino uporabljate posebej. Vitamin C pri jutranji negi, retinol pa pri večerni. Če boste torej vitamin C uporabljali zjutraj, retinol pa zvečer, se bodo njuni učinki medsebojno podpirali in vaša koža bo lepša kot kadar koli prej. Druga možnost je, da ju nanašate izmenično ob različnih dnevih.

· Niacinamid in vitamin C

Če zvečer na obraz nanesete serum z vitaminom C in nato kremo z niacinamidom, se vam zagotovo ne bo zgodilo nič hudega. A pozor! Niacinamid ima višji pH kot vitamin C in lahko zmanjša učinkovitost vitamina C. Zato bi bilo najbolje, da ju nanašate ob različnih delih dneva, na primer vitamin C pri jutranji negi in niacinamid pri večerni. Tako boste od obeh dobili kar največ.

Kako skupaj učinkujejo druge sestavine

· Retinol in hialuronska kislina – stranski učinek retinola je lahko lupljenje ali luščenje kože. Če se vam to dogaja, po nanosu retinola počakajte dvajset minut in nato nanesite kremo s hialuronsko kislino. Vaša koža bo tako hkrati pomlajena in navlažena.

· Benzoil peroksid in SPF – benzoil peroksid je močna aktivna snov, ki deluje proti aknam. Po njegovi uporabi je koža občutljivejša za sončno svetlobo, zato nikar ne pozabite na kremo z visokim SPF.

AKTIVI:

· Vitamin C: je močan antioksidant, ki ščiti pred škodljivimi vplivi okolja, obnavlja celice in poskrbi, da je koža videti bolj enakomerna, ker odpravlja temne madeže in manjše nečistoče.

· Vitamin A ali retinol: gladi fine gubice, deluje antioksidativno, izboljša polt, spodbuja obnovo celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

· Vitamin E: je močan antioksidant, ki kožo ščiti pred prostimi radikali, spodbuja regeneracijo zaščitne pregrade, zmanjšuje poškodbe zaradi UV-žarkov in preprečuje prezgodnje staranje kože.

· Skvalan: deluje antioksidativno, ščiti kožo pred izgubo vlage in zagotavlja prožno, mehko polt.

· Niacinamid: je derivat vitamina B3, ki ščiti pred prostimi radikali, preprečuje drobne gubice, spodbuja tvorbo lipidov in lastno tvorbo kolagena in elastina v telesu ter krepi zaščitno pregrado kože.

· Ceramidi: so lipidi oziroma molekule, ki pripomorejo k obnavljanju kožne bariere ter kožo globinsko vlažijo. Naravno se že pojavljajo v telesu, lahko pa jih dodajamo tudi v obliki prehranskih dodatkov ali s kozmetičnimi izdelki. So ena izmed najboljših sestavin za suho in občutljivo kožo ter za vse z dehidrirano povrhnjico.

· Hialuronska kislina: poveča vsebnost vlage v koži, izboljša elastičnost, lahko zmanjša globino gub in preprečuje prezgodnje staranje kože.

· Azelainska kislina: učinkuje proti nečistočam kože, odstranjuje odmrle kožne celice in deluje antioksidativno.

· Sadna kislina: izboljša pore, zmanjša pigmentne madeže, preprečuje nečistoče in spodbuja obnovo celic.

· Salicilna kislina (znana tudi kot BHA): lušči zgornjo plast kože, spodbuja obnovo celic in preprečuje nečistoče.

· Glikolna kislina (znana tudi kot AHA): bolj kot salicilna kislina prodira skozi kožo, odstranjuje odmrle kožne celice in ima pomlajevalni učinek.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

Revija Bodi zdrava
Izšla je posebna izdaja revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju!