Zelo pomembno je, da so ledvični bolniki pozorni na vnos tekočine. Ledvice uravnavajo stalno količino vode, pri bolnikih na dializi pa se velikokrat pojavita hipervolemija in dehidracija, zato bi morali bolniki vedno vnesti vsaj toliko tekočine, kot je izločijo s sečem. V osnovni dieti za dializne bolnike je en liter tekočine, ki jo bolniki zaužijejo v hrani, in 200 mililitrov tekočine na dan, ki jo zaužijejo z juhami in neposrednim vnosom tekočine. Vsem bolnikom je treba razložiti, da tekočino vsebujejo tudi suha živila, saj anurični bolniki ne smejo popiti več kot pol do en liter tekočine na dan.
Vitamini
Dializni bolniki morajo v prehrano vnašati tudi vodotopne vitamine B, C ter v maščobi topen vitamin D, saj do pomanjkanja pride zaradi omejitve fosfatov, kalija in izgube vitaminov z dializatom. Vitamin B6 je tako pomemben zaradi izkoristka beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov, za uravnoteženo vsebnost natrija in kalija ter uravnoteženo vsebnost vode in sladkorja v telesu. Vitamin C v organizmu opravlja več nalog, pomemben je v obrambi imunskega sistema proti povzročiteljem bolezni, pa tudi za duševno zdravje, saj spodbuja izgradnjo hormonov, je antioksidant in v jetrih pomaga odstranjevati strupe.
Uravnotežena prehrana
Ogljikovi hidrati so najpomembnejši vir energije, v prehrani pa naj bodo zastopani enostavni in sestavljeni. Pokriti morajo potrebe po kalorijah za osnovni metabolizem, hojo, gibanje in opravljanje dela. Dializni bolniki naj na dan v telo vnesejo dovolj beljakovin, in sicer 1,2 grama na kilogram idealne telesne teže. Polovica teh naj bi bila iz mesa, rib ali mlečnih izdelkov. Dializni bolniki pa ne smejo pozabiti niti na maščobe, saj so potrebne za absorpcijo v maščobi topnih vitaminov.
Vnos natrija
Natrij je sestavni element kuhinjske soli in pomemben mineral, ki vpliva na ravnovesje vode v telesu. Bolezen ledvic privede do čezmernega zadrževanja natrija v telesu, posledica pa je tudi čezmerno zadrževanje vode, kar vodi do zvišanega krvnega tlaka in oteklin. Prevelik vnos natrija s soljo izniči učinek zdravil za zniževanje tlaka ali odvajanje vode iz telesa. Dnevna količina soli naj tako ne presega treh ali štirih gramov. To pomeni, da se mora ledvični bolnik izogibati tudi predelani hrani, saj že kos industrijskega kruha vsebuje gram soli. Veliko ga je tudi v živilih v pločevinkah, predelanih mesnih izdelkih, sirih, juhah iz vrečke, mešanici začimb, slanih prigrizkih …