Izsledki raziskav

Osamljenost škodi enako kot 15 pokajenih cigaret na dan

Mojca Kopriva
13. 2. 2022, 12.15
Deli članek:

Pametno je, da si vsako leto vzamete vsaj teden dni dopusta od službe in tudi od družine. Kar vsem lepo povejte, da so strokovnjaki dokazali, da je izlet s prijateljicami odličen za dušo in telo.

dreamstime
Zaradi osamljenosti je tveganje za razvoj demence večje.

Med prijateljicami, ki se poznajo že dolgo časa, se namreč razvije posebno sproščeno vzdušje, da pozabimo na vse skrbi in tegobe vsakdana. Res je, da imamo vsi radi svoje družine, a znanost je dokazala, da prijateljstva podaljšujejo pričakovano življenjsko dobo, zmanjšujejo tveganje za srčne bolezni in nam celo pomagajo bolje prenašati bolečino. Psihologi so na podlagi ugotovitev, koliko bolečine lahko prenese neka oseba, sposobni oceniti velikost njene mreže prijateljstev. Ta namreč vzdržujejo dobro počutje. Leta 2016 so znanstveniki odkrili dokaz, da lahko druženje s prijatelji poveča izločanje hormona oksitocina, ki se sprošča, kadar smo srečni. Poleg tega so dokazali, da smo ljudje pod vplivom tega hormona bolj zaupljivi, radodarnejši in bolj prijateljski. Vse to so lastnosti, ki jih iščete v prijateljih.

dreamstime
Znanstveniki zatrjujejo, da druženje s prijatelji poveča izločanje hormona oksitocina, ki se sprošča, kadar smo srečni. Poleg tega so dokazali, da smo ljudje pod vplivom tega hormona bolj zaupljivi, radodarnejši in bolj prijateljski.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Osamljeni umirajo prej

Raziskovalci s Harvarda so med drugim odkrili, da so ljudje, ki nimajo močnih prijateljskih vezi, bolj depresivni, v starosti jim hitreje pešajo kognitivne sposobnosti in tudi umirajo prej. Neka študija, ki je v raziskavo vključila 309 tisoč ljudi, je odkrila, da pomanjkanje močnih socialnih vezi poveča tveganje za prezgodnjo smrt za kar 50 odstotkov, kar je podobno, kot če bi pokadili 15 cigaret na dan. Študija iz leta 2012 je odkrila, da se tveganje za demenco poveča glede na to, kako osamljene se ljudje počutijo.

Prijateljstvo je kot zdravilo

Vzdrževanje prijateljskih vezi je torej zelo pomembno za zdravje, je pa res, da naloga ni preprosta. Ljudje se selijo, službe so vse zahtevnejše in časovno napornejše, vsakoletna božična voščilnica pa včasih ne zadostuje več. Psiholog William Chopik z michiganske državne univerze je med drugim ugotovil, da so prijateljstva močnejši kazalnik zdravja in sreče kot pa odnosi z družinskimi člani. Ocenil je, da lahko krog nekaj tesnih prijateljev zelo pripomore k zdravju in dobremu počutju. Po njegovi oceni je pametno investirati v prijateljstva, ki vas osrečujejo. Zatorej, brez obotavljanja, dogovorite se s prijateljicami in se konec tedna odpravite na izlet. Tako boste poglobile medsebojne vezi in naredile nekaj dobrega za svoje zdravje.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost