Najpogosteje se močne menstruacije pojavijo zaradi pomanjkanja hormona progesterona. Progesteron izloča rumeno telesce, ki nastane iz jajčeca. Če do ovulacije ne pride, je hormona manj. Maternična sluznica se v takšnem menstrualnem ciklu debeli toliko časa, dokler se sama od sebe ne razgradi s posledično močnejšo menstrualno krvavitvijo.
Ne čakajte, ukrepajte!
Zdravniki se močnih krvavitev resno lotijo, saj se zaradi njih ženska lahko zelo slabo počuti, poleg tega so včasih v ozadju tudi kakšne druge bolezni, celo rak. Spregovorite torej s svojim zdravnikom oziroma ginekologom, ki bo opravil vse potrebne krvne preiskave, z ultrazvokom pa bo preveril, kako je z medeničnimi organi. Če z ultrazvočno napravo odkrijejo kakšno nepravilnost, je za potrditev ali izključitev morebitnega tumorja, včasih tudi malignega, potreben odščip sluznice.
Spremenite jedilnik!
Pri močnejših krvavitvah zelo dobro pomagajo bioflavonoidi, ki jih najdemo v agrumih. Ženske, ki so preizkusile mediteransko dieto, so opazile, da je njihov menstrualni tok bistveno bolj blag. Gre za dieto, ki zajema veliko zelenjave, sadja, celih žit, rib in pustega mesa, hkrati pa malo natrija, nasičenih maščob in predelanih ogljikovih hidratov. Na daleč se izogibajte bele moke in sladkorja, saj vsestransko škodujeta, zadnje študije kažejo, da tudi okrepita krvavitve. Pomanjkanje kalija je lahko vzrok za močne krvavitve in krče, zato redno uživajte živila, bogata s kalijem, kot so banane, leča, losos in rozine. Pomagala naj bi tudi telesna dejavnost in vzdrževanje normalne telesne teže. K zmanjšanju menstrualne krvavitve naj bi pripomoglo še izogibanje alkoholu, saj čezmerno nazdravljanje zmanjša število trombocitov, ki so pomembni pri strjevanju krvi.
Aspirin in vroče kopeli
Aspirin zavira delovanje trombocitov (strjevalcev krvi), vroče prhe in kopeli pa zaradi razširitve materničnih žil še pospešijo menstrualno krvavitev.