Gasilci

Slovenski heroji dobili svoj terminološki slovar

R.M./STA
13. 2. 2025, 20.27
Posodobljeno: 13. 2. 2025, 20.37
Deli članek:

Založba ZRC je izdala Gasilski terminološki slovar. Kot je na predstavitvi v Atriju ZRC poudaril predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU Kozma Ahačič, je gasilec v Sloveniji med najbolj spoštovanimi poklici.

Sašo Švigelj
Fotografija je simbolična

Kot je spomnil Ahačič je bila gasilec tudi beseda leta 2022 v akciji, ki jo že nekaj let pripravljajo pri Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Besedi gasilec in gasilka sta tudi med najpogostejšimi slovenskimi besedami, zelo pogosto se pojavita v medijih, najpogostejši sta v pogovornem jeziku.

Vendar, kot je poudaril Ahačič, slovenščina v gasilstvu ni samoumevna. Spomnil je, da se je poveljevanje v slovenskem jeziku začelo močno širiti v zadnjih dveh desetletjih 19. stoletja. Pričujoči slovar je prvi znanstveni slovar v slovenščini, ki obravnava področje gasilstva in je nastal kot razvojno-raziskovalna naloga Uprave RS za zaščito in reševanje, v sodelovanju med Inštitutom za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU in Gasilsko zvezo Slovenije.

ZRC Sazu
Gasilski terminološki slovar..

Luthar: Gasilci vseprisotni, tudi kot simbol

Direktor ZRC SAZU Oto Luthar se je strinjal, da so gasilci vseprisotni med nami, tudi kot simbol, ter dodal, da analize o pojavnosti ali ugledu običajno pokažejo, da so si na lestvici zelo blizu z znanstveniki. "Gasilci na prvem mestu, mi pa tam od dva do štiri," se je pošalil in jim zaželel, naj tako tudi ostane.

Generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin je izpostavil, da nobena organizacija v Evropi ali po svetu ne uživa več kot 90-odstotne podpore in zaupanje prebivalstva, kot jo ob vseh najbolj kritičnih dogodkih gasilci v Sloveniji. V upravi za zaščito in reševanje po njegovih besedah z veseljem podpirajo gasilce in se trudijo zagotavljati finančna sredstva zanje, pri čemer so, kot je poudaril, cilji gasilcev zelo ambiciozni, saj veliko vlagajo v strokovno in ostalo delo.

sportne-igre-mladih, plazma-sportne-igre, tekmovanje, sport

Zanimivosti

Začela se je nova sezona Športnih iger mladih

Predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik je poudaril, da bo slovar pomembno vplival na področje usposabljanja, kako pomembna sta znanje in dobra opremljenost gasilskih enot, pa po njegovih besedah najbolj nazorno prikazujejo statistični podatki o nizkem številu in vzrokih poškodb operativcev na intervencijah.

Izpostavil je, da so njihovi predhodniki že v preteklosti znali ceniti pomen maternega jezika ter da je strokovna revija Gasilec začela izhajati že leta 1897. Pobude, da s svojim znanjem prvič sodelujejo pri pripravi slovarja, je bil izjemno vesel, slovar pa bo po njegovih besedah svojo uporabno vrednost dosegel, ko bo v tiskani ali elektronski obliki dosegel vse gasilske organizacije in njihove člane ter dobil tudi ustrezno mednarodno veljavo.

Poleg tiskane oblike je prosto dostopen tudi na spletu

Po besedah raziskovalke Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU in sourednice slovarja Mateje Jemec Tomazin so raziskovali zelo raznoliko in zanimivo gasilsko terminologijo ter iskali njene uveljavljene uresničitve v strokovnih in znanstvenih besedilih. Naloga ni bila lahka, saj je zadnji priročnik, ki bi ga bilo mogoče imenovati gasilski slovar v slovenščini, izšel leta 1957 in ima le nekaj čez 30 strani. Opozorila je, da je usposabljanje za operativnega gasilca zelo raznoliko, ter dodala, da so se skupaj z avtorji trudili prikazati vedenje, ki bo v pomoč tako gasilcem kot predavateljem in drugim. Kot je še povedala, je slovar hkrati s tiskano verzijo prosto dostopen v elektronski obliki na spletišču Terminologišče ter na slovarskem portalu Fran.

Ob Mateji Jemec Tomazin sta glavna urednika slovarja še Marko Tomazin in Neža Strmole. Večer je s trobento popestril Gašper Tomazin.