Modni trendi urejanja doma nas učijo, kako se v nekaj korakih znebiti krame, ki duši naš dom. Kmalu smo množično nabavljali lične škatle, vanje zlagali drobnarije, navdušenju nad pospravljenimi prostori ni bilo konca. Red je zavladal našim domovom. Pa smo se zaradi tega počutili bolje?
Temeljito pospravljen dom še ne prinaša nujno tudi boljše kakovosti življenja. Psihologi pravijo, da je dom naše svetišče, kjer se želimo predvsem počutiti varne. Iz izkušenj vemo, da se v kaosu težje skoncentriramo, in znanstveno dokazana je celo povezava med natrpano kuhinjo ter nenadzorovanim trpanjem hrane vase. Nikakor vas torej ne želimo odvrniti od pospravljanja. Toda ljudje smo različni. Za nekatere potreba po redu in pospravljenosti ni samoumevna. Mnogim je že v otroštvu močno presedal ukaz staršev, da morajo zdaj takoj pospraviti sobo, in ta pritisk se je ohranil kot odpor do pospravljanja.
Življenje v škatlah
Pospravljanje vsega mogočega v škatle in zabojčke se nam zdi naravnost genialna ideja, kar tudi je. Vsaj v večini primerov. Steklene posode za testenine so, denimo, nadvse simpatične, ne pa najbolj praktične. Mar ne potrebujemo poleg testenin tudi embalažo, na kateri piše, kako dolgo živilo kuhamo in do kdaj je užitno? Kmalu bomo nemočni ugotovili, da lične škatle, ki naj bi pomagale vzpostaviti red v kuhinji, ustvarjajo samo zmedo. Ta zmeda ima, mimogrede, tudi ime: preorganiziranost. Enako kot nered je namreč tudi preveč urejen prostor precej nepraktičen.
![top-employer, 2025, zaposlitev, sluzba, delo, jysk, jysk-slovenija, certifikat](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/07/4f18b449e2cd5ba51c3ffccbb2dfeaec/67a605873f659/4f18b449e2cd5ba51c3ffccbb2dfeaec.jpeg)
Gospodarstvo
Veliko priznanje – JYSK Slovenija je tudi letos prejel priznanje Top employer 2025
Prostor za novo energijo
Ukvarjanje z lastno kramo je precej dolgočasno. Zato najraje ignoriramo školjko, ki smo jo prinesli z morja pred tremi leti, knjige, ki so že vse prebrane, omarico, ob katero se le še spotikamo, predal, v katerem je vse od ključev, za katere ne vemo več, katera vrata odpirajo, do starih garancij za aparate, ki jih nimamo več. Česar ne vidimo, nas ne moti, kajne? Ne bo držalo. Tudi če nereda okoli sebe ne gledamo, se ga zavedamo. In brž ko odstranimo vse odvečno, se ustvari prostor za novo: nove predmete, novo energijo.
Vsebina našega doma močno vpliva na našo samopodobo. Poleg tega z opremo stanovanja drugim kažemo, kdo smo. Knjige, ki jih polagamo na polico, so med drugim naš poskus, da drugim pokažemo, kakšen človek smo, kakšne vrednote gojimo in kako bi bili radi videni.
Pazite se hiperkontrole
Strokovnjaki svarijo, da je red v domu zagotovo velika vrlina, a najpomembnejše je, kako pridemo do njega! Če postaneta pospravljanje in urejanje obsesija, smo na zgrešeni poti. Pravilo je preprosto: brž ko zaradi pospravljanja manj časa preživljamo z družino in prijatelji, ko zaradi pospravljanja zamujamo k zdravniku ali zanemarjamo delo, je to znak, da smo prestopili mejo. Da postaja pospravljanje za nas sredstvo za hiperkontrolo okolice, čemur lahko kaj kmalu sledijo izbruhi, če naš skrbno ustvarjen red doživi neželene motnje. Zveni precej skrajno, a dejstvo je, da se lahko želja po perfektno urejenem domu spremeni v odvisnost. Takšna pretirana potreba po redu naj bi se pogosteje pojavljala v najetih stanovanjih ali pri tistih, ki del bivanjskih prostorov delimo z drugimi prebivalci v stavbi, četudi sorodniki. Z uveljavljanjem svojega reda bojda želimo vzpostaviti nadzor nad okoljem, na katero nimamo dovolj vpliva. Ulovimo raje pravšnjo mero pospravljanja, svoj notranji mir pa poiščimo še kje drugje. (jk)