A dovolj je že nekaj pranj v pralnem stroju pa se kakovost barve novih oblačil opazno spremeni. Črna zbledi v sivo ali sprano črno, bela pa porumeni ali posivi. Poleg tega se sčasoma ne da več sprati znojnih robov pod pazduho. Poglejmo, kako lahko to preprečimo, ter naredimo konec obledelem črnim in porumenelim belim oblačilom.
Da bo črno res črno
Zbledela črna barva izgubi elegantnost, sčasoma postane celo sivkasta, še najbolj na robovih. Zdi se, da tega preprosto ni mogoče preprečiti. Vendar ni tako.
Perimo redkeje
Vsako pranje rahlo poškoduje tkanino, še posebej fino. Oblačila, ki niso v neposrednem stiku s kožo, denimo obleke, ne potrebujejo tako pogostega pranja. Drugače je seveda s spodnjim perilom in nogavicami. Kavbojke lahko osvežimo tudi tako, da jih damo za 24 ali celo 48 ur v zamrzovalnik. Nizke temperature uničijo bakterije, in to celo učinkoviteje kot pranje pri 30 ali 40 stopinjah.
Pravilno pranje
Preden damo črna oblačila v stroj, jih nujno obrnimo z notranjo stranjo navzven.
Črna oblačila peremo le skupaj z oblačili podobnih barv, npr. temno modro in temno sivo, sortiramo pa jih tudi glede na težo. To je pomembno zato, ker se oblačila med vrtenjem v stroju drgnejo med seboj, in prav to drgnjenje najbolj poškoduje tkanino. Te drobne poškodbe vlaken na površju so tisto, kar človeško oko zazna kot obledelost barve. Preden damo oblačila v stroj, jih torej nujno obrnimo z notranjo stranjo navzven.
Tudi temperatura vode vpliva na to, kako se bo tkanina obrabljala. Če želimo, da bi se barva obdržala čim dlje, ne perimo na več kot 30 stopinjah. Da bo oblačilo kljub nizki temperaturi res čisto, uporabimo tekoče pralno sredstvo, kajti pralni prašek se pri nižjih temperaturah slabše raztaplja, zato ne razvije čistilnega učinka v celoti. Včasih se na oblačilih opazijo celo sledi praška. Za pranje temnih oblačil so na voljo posebna pralna sredstva, ki ne učinkujejo tako agresivno na barvo kot preostala.
Kaj pa sušenje?
Tudi topel zrak v sušilniku poškoduje tkanino, kar se še posebej pozna na črnih oziroma temnih oblačilih. Raje jih ne sušimo v sušilniku in tudi ne izpostavljajmo sončnim žarkom, ki prav tako povzročajo bledenje barve.
Če želimo črno oblačilo na vsak način posušiti v sušilniku, izberimo program z najnižjo temperaturo. Da bo škoda čim manjša, vzemimo oblačilo še vlažno iz stroja in ga do konca posušimo na zraku.
![gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2024/11/05/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a/672b2991bb789/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a.jpeg)
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Alternativna sredstva
Kava in črni čaj sta naravni barvili, ki lahko črnemu perilu vrneta intenzivnost barve. Vlijmo pol litra močne kave v pralni stroj, in sicer naravnost v boben.
Tudi 2 žlički mletega črnega popra bosta imeli podoben učinek, z njim pa tudi odstranimo ostanke pralnega sredstva, ki so se med prejšnjim pranjem oprijeli tkanine. 100 g jedilne soli da črni barvi prav posebno globino, saj sol preprečuje, da bi se pralno sredstvo zažrlo globoko v tkanino.
Kis preprečuje pralnemu sredstvu, da bi spralo črno barvo.
Tudi kis preprečuje pralnemu sredstvu, da bi spralo črno barvo. Učinkuje namreč kot naravni stabilizator barve in poskrbi, da se med pranjem barva tekstila ne poškoduje preveč. V pralni stroj vlijemo 250 ml svetlega kisa, in sicer naravnost v boben. Naj vas ne skrbi kiselkast vonj – ta bo po pranju povsem izginil.
Naj belo dolgo ostane belo
Bela oblačila postajajo s pranjem rumenkasta ali sivkasta. Še huje je, če jih peremo skupaj z barvnimi kosi, pa čeprav je barva še tako svetla. Na voljo so sredstva, s katerimi lahko pobelimo obarvane kose oblačil, a še veliko bolje je, če vnaprej poskrbimo, da bo belo res ostalo belo. Kako?
Posebna pralna sredstva
Za belo perilo velja ravno nasprotno kot za črno – najbolje ga operemo s pralnim praškom. Pralni prašek za belo perilo je sestavljen tako, da temeljito odstranjuje kakršne koli barvne odtenke, s prostim očesom pa lahko vidimo, da vsebuje tudi drobne modre delce. Prav ti optično prekrijejo rumenkast ali sivkast odtenek. Nasvet: da bo bela sijala še bolj belo, dodajmo v predalček za mehčalec od dve do tri kapljice modrega črnila!
Dodajmo perilu lovilec barv
Novejši pralni stroji so narejeni tako, da porabijo manj vode. Perilo se zaradi tega dlje namaka v relativno umazani vodi, v kateri so raztopljeni tudi delci barv z oblačil, ki se lahko oprimejo drugega oblačila. Če smo navajeni varčno odmerjati pralni prašek, je ta nevarnost še tem večja. Zato dajajmo med tekstil lovilce barv – majhne lističe, ki ščitijo belo perilo pred sivkastim in rumenkastim obarvanjem.
Sušimo na zraku in soncu
Nasvet: da bo perilo še bolj belo, ga med sušenjem občasno na rahlo poškropimo z vodo.
Tudi sušimo bela oblačila prav nasprotno kot črna. Priporočljivo je, da jih dajemo na sonce in na prosto. Sonce namreč povsem naravno pobeli tekstil.
Beljenje s citronsko kislino
Trdovratne madeže od dezodoranta, rumene robove od znojenja ali porumenelost zaradi dolgega ležanja v omari lahko odstranimo s citronsko kislino. Postopek je tak: topli vodi dodamo od eno do dve žlici citronke, premešamo in v to namočimo oblačilo za več ur, najbolje pa kar čez noč.