Zimska oprema

Da bo nameščanje snežnih verig lažje, upoštevajte nekaj napotkov

Mare Koren
18. 12. 2024, 21.00
Deli članek:

Zimske razmere od nas občasno zahtevajo tudi, da namestimo snežne verige. Jih znate namestiti in ali jih imate v prtljažniku za vsak primer?

Profimedia
Pred prvo uporabo preizkusite suho vajo, saj jih lahko sicer poškodujete in strgate.

Ne glede na to, koliko ste odšteli za zimske pnevmatike in kako dobre so, se včasih zgodi, da te niso dovolj in je treba namestiti verige, ki nam bodo pomagale bodisi speljati, če ste obtičali v snegu, ali pa vam bodo v pomoč pri poledenelem cestišču. A kot rečeno, pred uporabo vam svetujemo »suho vajo«, saj se v stresni situaciji ni najbolje učiti, kako nameščati verige, saj jih lahko tudi poškodujete ali strgate.

Kdaj verige sploh namestiti?

Verige namestimo, ko so snežne padavine res obilne in oprijem zimskih gum ne zadošča varnemu nadaljevanju poti ali to celo preprečuje. Verige so nujna oprema za tiste, ki živijo v višjih legah in je pot do njih nujna po klančinah z velikim naklonom. Upoštevati je treba dejstvo, da je za uporabo snežnih verig potrebna plast snega na cestišču. 

A še preden namestite verige, preverite, ali so primerno velike in narejene za dimenzijo vaših pnevmatik. Dobro je vedeti, da so verige za vozila na štirikolesni pogon drugačne od drugih. Za taka vozila se priporočajo debelejše in močnejše členjene verige, saj se bodo bolje zarezale v snežno podlago.

Profimedia
Snežne verige bodo pomagale speljati ali pa bodo v pomoč pri poledenelem cestišču.

Postopek nameščanja

Pred nameščanjem verig vsa kolesa avtomobila poravnajte in si očistite teren. Verige nato razvozlajte in razprostrite pred pnevmatiko. Vogal obroča za kolo daste za gumo, ki ga nato na drugi strani izvlečete ven. Žična vogala na zgornjem delu pnevmatike zapnite in krake verige potegnite čez tekalno površino. Poskrbite, da so ti kolikor toliko enakomerno razporejeni po pnevmatiki. Lok iz plastike naj objame zadnji del platišča. Nato verigo zapnite z zgornjo zaponko, na spodnjem delu pa verigo čim močneje zategnite s pomočjo napenjalnega zatiča. Preostanek verige z vzmetjo potegnite skozi obroč in zategnite, na koncu pa pravokotno zataknite še za drugi del verige.

lisca gloriosa 5

Izpostavljeno

Praznična čutnost: 5 nasvetov za izbiro popolnega perila

Profimedia
Pred nameščanjem dobro preberite navodila, šele nato se lotite izvedbe.

Kako hitro lahko peljemo

Predpisi o zimski opremi avtomobilov dovoljujejo uporabo letnih pnevmatik z globino najmanj tri milimetre in ustrezne snežne verige oziroma verigam enakovredne pripomočke za pogonska kolesa, ki jih odobri Agencija za varnost prometa Republike Slovenije.

Na suhem, nezasneženem cestišču uporaba verig ni priporočljiva, pravzaprav ste lahko celo kaznovani.

A z nameščenimi verigami morate upoštevati tudi določene hitrostne omejitve. Vožnja z verigami je omejena na 50 km/h, a je zaradi tresenja vse prej kot prijetna. Verige naj veljajo res za izhod v sili in ne nadomestek za zimske gume. Poleg tega vas lahko doleti kazen, če se z njimi vozite v neprimernih razmerah. V tem primeru vas lahko policist oglobi s kaznijo.

Verige lahko tudi resno poškodujejo pnevmatiko, s tem pa tudi avtomobil. Za jeklene verige velja, da jih zato namestimo pred začetkom vožnje po zasneženi cesti in snamemo, takoj ko zapeljemo na kopno oziroma s snegom očiščeno cesto.

Vedeti morate tudi, da vse pnevmatike niso primerne za vse jeklene snežne verige, zato si v navodilih preberite poglavje o snežnih verigah. Omejitev velja predvsem za pnevmatike velikega premera in nizkega preseka, pri katerih uporaba ni mogoča. Lahko se zgodi tudi, da med nameščenimi verigami in blatnikom ne bo dovolj prostora ali da bo treba prej sneti okrasna pokrova.