Pletene in prešite odeje so skoraj nujno zlo na naših sedežnih garniturah in kavčih, saj ni prijetnejšega kraja in mesta po napornem dnevu kot prav ta kotiček, na katerega prisegajo mnogi. A prešite in volnene odeje, s katerimi se pokrivamo, je treba od časa do časa tudi oprati oziroma osvežiti.
Izkoristite prednosti zamrzovalnika
Morda se metoda zdi nekoliko nenavadna, a je še kako učinkovita. In ne samo za velike kose oblačil oziroma odeje in vzglavnike, temveč tudi sicer. Potrebovali boste le nekaj več prostora v zamrzovalniku. Zakaj? Naj vam zaupamo skrivnost. Odejo zložite, jo shranite v vrečko, položite v zamrzovalnik in tam pustite čez noč. Hladen zrak bo ubil bakterije, ki so krive za neprijeten vonj, ki ga začno oddajati odeje. To metodo pa lahko uporabite tudi pri odpravljanju neprijetnega vonja športnih oblačil in kavbojk.
Osvežite tkanine v sušilcu
Morda ta metoda zveni še najbolj neverjetno, a verjemite, zagotovo deluje. Tkanin ne boste uničili v primeru, če boste v sušilnem stroju perilo sušili brez temperature. Odejo dajte v sušilni stroj in dodajte kroglice za sušenje volne ter nastavite sušilni stroj na sušenje, brez pomoči toplote, za 20 minut. Tako bo zrak, ki bo krožil po bobnu, odeje le dobro prepihal in iz njih pregnal neprijeten vonj.
Osvežite vonj tkanin
Če odeje še niso toliko umazane, da bi jih nesli v kemično čistilnico ali jih oprali v pralnem stroju, lahko njihov vonj osvežite z doma pripravljenim osvežilcem tkanin, ki ga lahko uporabite tudi na drugih kosih oblačil. Pripravite ga s pol skodelice vode, četrt skodelice vodke ali 70 % alkohola in 5 kapljic eteričnega olja po lastnem izboru. Mešanico zlijte v stekleničko z razpršilcem in popršite po tkaninah, nato pa pustite, da se dobro posušijo.
Pranje volnenih odej in pregrinjal
Odeje iz flisa operite zgolj z nekaj detergenta, ožemanje pa nastavite na srednje močno, tj. na okoli 1000 obratov na minuto. Nato odejo posušite na stojalu.
Še preden odejo ali pregrinjalo operete v pralnem stroju, preverite etiketo, kjer bo zagotovo podatek, ali jo lahko operete strojno ali ročno. Načeloma bodo odeje iz flisa dobro prestale strojno pranje. Najbolje bo, če jih operete zgolj z nekaj detergenta, ožemanje pa nastavite na srednje močno, tj. na okoli 1000 obratov na minuto. Nato odejo posušite na stojalu.
Volnena odeja bo zahtevala nekaj več dela. Poleg tega so volnene odeje navadno pretežke za pranje v pralnem stroju. Operite jih raje v kopalni kadi, v mlačni vodi, ki ste ji dodali nekaj detergenta. Nato nežno ožemite in na široko obesite čez stojalo. Pri tem pazite, da robovi niso pretežki, saj bi utegnili raztegniti tkanino.
Volnenih odej prav tako ne sušite v sušilcu, saj bi se verjetno skrčile. Če imate doma kvačkano odejo, bo najbolj varno, da jo operete na roke. Če se vseeno odločite za pranje v pralnem stroju, jo položite v mrežo za oblačila, ki jo bo zaščitila. Po koncu pranja jo previdno razprostrite in posušite na zraku.