Tako kot med ljudmi tudi med rastlinami obstajajo razlike. Medtem ko si nekatere lončnice želijo nižjih temperatur in več vlage, je pri drugih obratno. Seveda si želimo, da bi uspevale in se v naših domovih počutile kar najbolje. Zato jim moramo nameniti čim optimalnejše razmere.
Lončnice odmaknite od grelnih teles, da preprečite opekline in pregrevanje rastlin.
Radiatorji
Največ težav lončnicam in rastlinam v stanovanju povzroča suh zrak, zato razmislite o merilcu vlage in po potrebi o vlažilcu zraka. Primerna vlažnost v prostoru se giblje med 40 in 60 odstotki. Če je zrak presuh, negativno vpliva na naše zdravje, prav tako na rast in razvoj lončnic.
Veliko boste pripomogli z rednim pršenjem rastlin. Zračnost lahko v prostoru povišate tako, da na radiatorje obesite temu namenjene keramične izparilnike, v katere nalijete vodo. Če je mogoče, pazite in lončnice ter druge rastline odmaknite od radiatorjev in ostalih grelnih naprav, da boste preprečili opekline in pregrevanje rastlin.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Škodljiv hladen zrak
V zimskih mesecih začnejo listi številnih lončnic rumeneti tudi zaradi škodljivega vdora hladnega traka in prepihov, kadar zračimo stanovanje. Vendar lahko prav hladen zrak rastlinam, ki so blizu oken, poškoduje liste. To pogosto povzroči sušenje listov in v skrajnem primeru odpadanje. Na to so izjemno občutljivi bonsaji, pa tudi kakšna orhideja bo zamerila hladnemu zraku.
Zato posamezne prostore zračite ločeno, da ustvarite čim manj prepiha. Še večja nevarnost za sušenje listov in propadanje je, če boste rastlino postavili v bližino vhodnih vrat, kjer temperatura pogosto niha tudi za več kot deset stopinj. Zato jih odmaknite od vseh »vetrovnih« območij v svojem domu in jim zagotovite najoptimalnejše razmere.
Manj svetlobe
Nikar ne pozabimo, da je pozimi v prostoru manj svetlobe, saj so dnevi krajši in pogosto sivi ter megleni. Če jih poleti od oken odmikamo, jih pozimi primaknimo, obenem pa pazimo, da jim sprosti čistimo liste, saj jim bomo omogočili boljšo absorpcijo svetlobe za ustvarjanje klorofila. Liste je najbolje brisati z vlažno krpo. Lahko pa rastline od časa do časa postavite pod tuš in jim privoščite vodno prho.
Kako je z zalivanjem
Velja, da potrebujejo rastline pozimi manj vode, vendar naj to ne bo edino dejstvo, na katerega ste pozorni. Sproti preverjajte, koliko vlage imajo rastline. To boste najlažje ugotovili tako, da boste preverjali, kako vlažna je prst tik pod vrhom. Tako kot se spreminjajo pogoji okolja, kot sta vlaga in svetloba, tako se pri rastlinah spremeni potreba po vlagi. Vendar boste veliko več storili, če jim boste zagotovili več vlage v zraku kot vode v lončkih, saj lahko zaradi prekomernega zalivanja in vlage začnejo veneti.