Zlasti če tako rekoč preplavijo dom. Ker letošnjo jesen že poročajo o njihovi invaziji, smo preverili, kako si lahko pomagate sami in kaj storiti, ko postane jasno, da v tej bitki pač ne boste zmagovalci. Mimogrede, vas zanima, zakaj lahko postanejo te ščetinorepke glavni junak vaših nočnih mor?
"Iz spanca me je prebudilo žgečkanje. Najprej me je vznemirila srbečica na zatilju, kasneje se mi je zdelo, da mi nekaj leze po laseh. Prižgala sem luč, premetala posteljo, ker pa nisem ničesar odkrila, sem legla in zaspala nazaj. Zjutraj sem v ušesu zaznala neprijeten pritisk, in ker sem se spomnila na nočno dogajanje, sem raje odšla k zdravniku. Ta se je odločil za izpiranje ušesa in na presenečenje vseh se je v curku vode pojavila mrtva žuželka. Takoj mi je bilo jasno, da gre za srebrno ribico! Od gnusa in groze sem se stresla, zlahka bi se zgodilo, da bi mi zlezla v nos!" je pripovedovala Anita in razložila, da so v zadnjem času doma sicer res opazili več srebrnih ribic, a nihče ni pomislil, da se bodo lotile raziskovanja svojih neprostovoljnih stanodajalcev!
Požrešna uničevalka
Ta nenavadna ščetinorepka z znanstvenim imenom Lepisma saccharina ni večja od 15 milimetrov, v stanovanju pa jo običajno opazite, ko ponoči prižgete luč. Tedaj se prestraši in z dolgimi tipalkami švigne stran. In zakaj se imenuje srebrna ribica? Zaradi srebrne barve lusk in načina gibanja, saj se žuželka brez kril premika v polkrožnih zavojih, ki spominjajo na plavanje ribe. Povprečna življenjska doba srebrnih ribic je štiri leta, v tem času pa so aktivne bolj, kot si sploh lahko predstavljate. V toplem in vlažnem okolju se zelo hitro razmnožujejo, samica lahko pusti več kot 3500 potomcev, jajčeca pa izleže kar do stokrat v življenju.
Nadležne so zlasti zato, ker so prave požrešnice in lahko v stanovanjih ter hišah povzročijo materialno škodo. Kako natanko? Z žvečenjem, ki pušča sledi, kakršne ustvarjajo gosenice na listih. "Srebrne ribice so nočne žuželke, ki se skrivajo v temnih in vlažnih prostorih, zato jih pogosto najdemo v kopalnicah, kuhinjah, shrambah in kleteh. Ker so vsejedci, se prehranjujejo z različnimi snovmi, vključno z mrtvo kožo, lasmi, sladkorji in škrobi, kar lahko povzroča poškodbe v gospodinjstvu, predvsem na papirnih izdelkih, tapetah, knjigah in oblačilih," pojasnjujejo na ljubljanskem Zavodu za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo (ZDDD).
Kako se jih znebiti?
Tudi če vam še ne povzročajo težav, je dobro poskrbeti za preventivo. Ker jih zelo privlači vlažno in toplo okolje, nujno zmanjšajte vlažnost, pri čemer vam bo v pomoč zlasti naprava za razvlaževanje, pomembno je tudi, da prostori niso preveč ogrevani. Kaj pa umazanija? Če imate srebrne ribice, seveda ne pomeni, da so se pojavile, ker slabo skrbite za higieno doma. Imejte v mislih, da odmrle kožne celice, dlake, lasje, prah in drobtine pomenijo pravo gostijo za te požeruhe, zato je ključno, da pogosto sesate in brišete tla z mokro krpo. Tudi čiščenja shrambe in kuhinje se temeljito lotite, morebitni ostanki hrane in nezaščitena živila po omarah srebrne ribice še kako privabljajo.
Neprijeten vonj
ker so občutljive za vonj, jih za začetek skušajte odgnati z dišavnicami in začimbami. Ne marajo vonja nageljnovih žbic, lovorja, cimeta, žajblja, sivke, limonske trave in origana. Z dišavnicami napolnite bombažne vrečke in jih pustite, kjer ste opazili žuželke.
Domače vabe
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
na eno mesto skušajte zvabiti čim več srebrnih ribic in jih nato odstranite. Pri zajetju vam je lahko v pomoč gostija v obliki surovega krompirja, ki gre žuželkam zelo v slast. V tujini poročajo tudi o pasti s kozarcem za vlaganje, v katerem pustite nekaj koščkov hrane (kruh, testenine), zunanjost pa v celoti prelepite z lepilnim trakom za pleskanje. Žuželke se bodo brez težav povzpele do roba kozarca in zdrsnile do hrane, ven pa zaradi gladke površine ne bodo več mogle.
Sol
nasujte jo po kotih stanovanja. Srebrne ribice naj bi privabila, nato pa jim zadala smrtonosni udarec, saj povzroči tako hudo dehidracijo, da poginejo.
Lepljiva past
če domače naravne metode niso učinkovale, lahko kupite posebne vabe v obliki lepljivih trakov. Te zgolj položite na tla in ponoči se bodo ribice ujele na lepljivo površino.
Pa so opisane metode učinkovite? Kot pojasnjujejo na zavodu za dezinfekcijo, zgolj občasna uporaba pasti ali domačih sredstev ni ravno učinkovita. "Po izkušnjah, ki jih imamo, si ljudje težko pomagajo sami; malokaterim uspe varno in trajno odpraviti težave."
Invazija v večstanovanjskih stavbah
Da se je treba odstranjevanja srebrnih ribic čimprej lotiti, kaže tudi njihovo hitro širjenje, ki lahko uide izpod nadzora. "Težave z žuželkami, kot so srebrne ribice, se lahko hitro razširijo po večstanovanjskih stavbah, saj se zlahka selijo iz enega stanovanja v drugo, še posebej če je okolje primerno za njihovo preživetje. Potrebna je hitra dezinsekcija, še posebej če so žuželke prisotne v več stanovanjih ali v skupnih prostorih, kot so hodniki, parapetni kanali, jaški, prezračevalni kanali in podobno," pojasnjujejo strokovnjaki z ZDDD.
V takšnih primerih je treba obvestiti upravnika stavbe, da se dezinsekcija izvede hkrati v vseh prizadetih enotah in skupnih prostorih. Prav tako je koristno, da se stanovanja dobro očistijo. Dezinfekcija večstanovanjske stavbe je sicer povsem nemoteča, stane pa od 30 do 50 evrov na stanovanje, odvisno od velikosti prostorov in obsežnosti pojava.
Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana