Kakorkoli obrnemo, je soda bikarbona nepogrešljiv in zelo cenjen pripomoček v gospodinjstvu. Odlikuje jo predvsem njena vsestranskost. Poskrbi za puhaste kolače in biskvite, omili kislino paradižnikovih jedi, učinkovito očisti pečico in zažgane ponve, prav tako je nepogrešljiva na vrtu. Z razlogom torej pravijo, da se ta bel prah mora skrivati v vsakem domu.
Uporabite jo namesto pesticidov
Soda bikarbona naj bi bila celo bolj uspešna pri zatiranju škodljivcev kot nekateri umetni pesticidi. Vsekakor pa lahko iz nje pripravite organsko pršilo in preverite njeno učinkovitost. Uspešno naj bi zatirala žuželke, uši in muhe, ki škodijo razvoju vrtnin in rastlin. Kot univerzalna kombinacija se priporoča čajna žlička sode bikarbone, dve žlici oljčnega olja in skodelica (250 ml) vode. Mešanico dobro premešajte, da se soda raztopi, nato pa mešanico zlijte v razpršilko in popršite po vrtninah in rastlinah. Če se borite z glivičnimi boleznimi na rastlinah in vrtninah, jih popršite s pripravljeno mešanico vsak drugi dan, dokler si rastlina ne opomore. Omenjeno mešanico lahko uporabite tudi na vrtnicah, trti in grozdju.
Zoper žuželke
Če se borite z napadom žuželk in pajkov na vrtninah, lahko pripravite mešanico iz olivnega olja, sode bikarbone in nekaj kapljic tekočega mila. Za pripravo potrebujete eno žlico oljčnega olja, eno žlico sode bikarbone in deset kapljic tekočega mila, vse skupaj razredčite s 3,5 litri vode. Z mešanico škropite enkrat na tri dni, dokler se napadi žuželk ne končajo. Če vaše vrtnine in vrt napadajo mravlje, naredite kombinacijo sode bikarbone in sladkorja v prahu. Pomešajte obe sestavini in ju potresite po poteh, kjer se sprehajajo mravlje.
Preverite pH zemlje
Kot že veste, nekatere rastline izključno bolj uspevajo v kisli, druge pa v alkalni zemlji. Zato je dobro, da poznate pH prsti vašega vrta. Ta se seveda lahko od konca do konca nekoliko razlikuje, zato teste izvedite na več mestih. Zemljo lahko testirate tako, da majhne delčke naberete v kozarce, nato pa prelijete s kisom ali sodo bikarbono. Če se bo zemlja, ki ste jo prelili s kisom, začela peniti, pomeni, da je alkalna, njena vrednost je tako nad sedem. Če reakcije ni, je zemlja kisla. Podoben test nato naredite s sodo bikarbono. Če tudi tam ne reagira, pomeni, da ima prst nevtralni pH.
Za lepše in večje cvetove
Soda bikarbona je še kako koristna pri vseh tistih lončnicah in rastlinah, ki uspevajo v alkalnih tleh. Takšne so denimo hortenzije, begonije in geranije. Soda bikarbona bo spodbudila njihovo rast, pa tudi cvetele bodo še lepše in bolj bujno. Vse, kar morate storiti, je, da v vodi raztopite nekaj žličk sode bikarbone in z njo zalivate rože. S sodo bikarbono boste vplivali tudi na barvo hortenzij. Te se bodo v alkalni zemlji obarvale rožnato, v kisli zemlji pa bodo očarale z modrimi cvetovi. Sodo bikarbono dodajte tudi vodi v vazi, če želite, da je rezano cvetje dlje časa obstojno.
Znebite se polžev
Soda bikarbona bo z vašega vrta pregnala tudi marsikaterega škodljivca. Kot že omenjeno, jo uporabljamo pri zatiranju uši, žuželk in drugih zajedavcev, ki pogosto napadejo vrtnine. Prav tako lahko sodo bikarbono uporabite za zatiranje polžev, saj naj bi veljala za učinkovito sredstvo. Nasujte jo okoli gredic ali rastlin v obliki zaščitne poti, neposredno na tla. Soda bo vrtnine obvarovala vse do prvega dežja, nato pa morate postopek ponoviti. A nikar ne prepogosto, saj s prepogostim dodajanjem sode bikarbone spreminjate tudi pH tal, kar pa lahko škoduje rastlini.