"Uradno je! Pande se vračajo v Washington," je v posnetku s predstavniki živalskega vrta sporočila Jill Biden. "Veseli smo, da bodo otroci od blizu in daleč lahko znova uživali v ljubkih in veselih dogodivščinah velikih pand," je kasneje še objavila na omrežju X.
Nacionalni živalski vrt Smithsonian's v prestolnici je pojasnil, da k njim v okviru desetletnega dogovora prihajata Bao Li in Qing. "Ta zgodovinski trenutek je neizpodbiten dokaz, da je naše sodelovanje s kitajskimi kolegi imelo nesporen učinek," so sporočili.
Navajajo, da jim je skupaj uspelo povečati število pand, bolje razumeti, kako skrbeti zanje, in kaj je potrebno za zaščito pand v divjini ter ohranitev njihovega naravnega habitata.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Živalski vrt bo svojim kitajskim partnerjem, skupini za zaščito okolja, v okviru novega sporazuma o izposoji pand letno nakazal 500.000 dolarjev, so še sporočili po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Kitajska že desetletja vodi t. i. diplomacijo pand, v okviru katere v znak zapečatenja izboljšanih odnosov svoje medvede pošilja v države po vsem svetu. Prvi par pand je Peking ZDA poslal leta 1972, ob obisku takratnega ameriškega predsednika Richarda Nixona na Kitajskem.
V luči zaostrenih odnosov med državama trenutno v ZDA ostaja le še nekaj pand, tri so nacionalni živalski vrt v Washingtonu zapustili pred pol leta. Je pa kitajski predsednik Xi Jinping po srečanju z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom novembra lani dejal, da bi Kitajska lahko kmalu poslala nove.
Medvedi, ki so priljubljeni med obiskovalci živalskih vrtov, so doma predvsem v jugozahodni provinci Sečuan. Po ocenah je na svetu še okoli 1860 pand, od tega jih je okoli 600 v ujetništvu.