Leta 1992 so v ostankih rimske trdnjave Vindolanda v angleški grofiji Northumberland našli nenavaden predmet, ki so ga razglasili za pripomoček za šivanje, saj je bil najden med drugimi pripomočki za ustvarjanje oblačil, čevlji in ostanki usnja. 16-centrimetrski predmet, izrezljan iz jesenovega lesa, sta si pred kratkim ponovno ogledala arheologa Rob Collins iz univerze Newcastle in Rob Sands iz Dublinskega kolidža in ugotovila, da je imel čisto drug namen. Gre namreč za falus, predmet v obliki penisa, na katerem so vidni znaki pogoste uporabe (na obeh koncih je les precej gladek).
Podobe moških genitalij so imele v rimskem imperiju pomemben status, saj so verjeli, da so preganjale zlo, spodbujale plodnost in prinašale srečo. A vindolandski falus je edini rimski leseni penis v naravni velikosti, ki so ga do zdaj našli (a zagotovo ni bil edinstven, le leseni predmeti se težje ohranijo).
»To je ekstremno redek ohranjen lesen predmet, star je skoraj 2000 let,« opozarja Sands. Collins pa dodaja: »Velikost falusa in dejstvo, da je iz lesa, poraja številna vprašanja o njegovi uporabi v antiki. Ne moremo z gotovostjo trditi, za kaj so ga uporabljali, za razliko od drugih faličnih predmetov, ki so imeli simbolično vrednost, bili so na primer obeski za srečo. A iz literature in umetnosti vemo, da so stari Rimljani in Grki uporabljali dildote – in vindolandski penis bi prav lahko bil eden od teh. Če je, gre za prvi primer seksualnega pripomočka iz Rimskega sveta. Do zdaj jih še nismo našli, ker so bili najverjetneje narejeni iz organskih snovi, te pa se le težko ohranijo tako dolgo.«
Priznana arheologa sta sicer našla tri možne razlage za njegovo uporabo. Najverjetneje se jima zdi, da gre res za seksualni pripomoček, torej leseni dildo. Druga možna razlaga je, da so ga uporabljali kot del terilnika, da so z njim drobili zelišča – takšna oblika terilnika bi pomenila, da je imel hkrati magični učinek na zmlete substance. Tretja možnost, ki pa je najmanj verjetna, je, da gre za del kipa, ki so se ga mimoidoči dotikali, da bi jim prinesel srečo – to je bilo pri Rimljanih pogosto, a takšni razstavljeni predmeti za srečo so bili ponavadi postavljeni zunaj, pri lesenem falusu pa ni vidnih vremenskih poškodb.
Leseni rimski falus se nahaja v muzeju Vindolanda, kjer so novo razlago njegovega namena sprejeli z navdušenjem in ga postavili na ogled kot 'leseni falus'.