Krhke jih lahko naredijo tudi nekateri odstranjevalci laka za nohte, zato jih preizkusite čim več, preden izberete pravega. Nepravilnosti nohtov pa lahko povzroči tudi kakšna bolezen ali nohtna okužba. Nohtne okužbe lahko precej hitro pozdravite, če pa je nohte iznakazila kakšna bolezen, jo je treba najprej odkriti in pozdraviti, to pa je včasih tudi za izkušenega dermatologa zahtevna naloga.
Žlebički in vdolbinice
Vzdolžni žlebiči od korena do konice nohtov se pogosto pojavljajo pri starejših ljudeh. Pri mlajših pa lahko žlebiči opozarjajo na revmatoidni artritis. Številne pikčaste vdolbinice, velikosti konice igle, pa pogosto kažejo na luskavico in se pojavljajo hkrati z nekaterimi oblikami izpadanja las. Rade se pojavijo tudi zadebelitve na nohtih, še posebej na nogah oziroma na palcu; lahko so posledica pretesne obutve, luskavice, sladkorne bolezni ali glivične okužbe.
Vnetje obnohtnice
Vnetje kože, ki obdaja noht, je navadno posledica okužbe z bakterijami, ki v obnohtje vstopijo skozi ureznino ali pretrgano kožo. Kronično vnetje je pogostejše pri zavzetih gospodinjah oziroma kuharicah, ki roke kar naprej namakajo v vodi. Koža okoli nohta zato odstopi od nohtne plošče, se zmehča in okuži, navadno z glivo kvasovko, čemur sledi bakterijsko vnetje. Za okužbo so bolj dovzetni sladkorni bolniki. Zdravnik vam bo predpisal antibiotik, v hujših primerih pa bo dreniral gnoj v lokalni anesteziji.
Zakaj se nohti vraščajo?
Največji krivci so neudobni čevlji, nepravilno pristriženi nohti ter poškodbe, zaradi katerih se obnohtna koža razraste in prikrije del nohta. Tveganje za okužbo poveča tudi pomanjkljiva higiena nog. Vse našteto lahko torej preprečite z udobnimi čevlji ter s striženjem nohtov na nogah naravnost, ne prekratko in ne zaobljeno.
Konveksni nohtle
Povečano izbočenost nohtov, da so videti kot urno steklo, imenujejo tudi betičasti prsti. Pogosto nakazujejo resno obolenje pljuč, opozarjajo pa lahko tudi na jetrno bolezen, prirojeno srčno napako, obolenje ščitnice ali črevesja.