Zanimivosti

Kako bodo po kraljičini smrti razdelili njeno bogastvo

c.r.
29. 8. 2022, 09.22
Posodobljeno: 30. 8. 2022, 18.17
Deli članek:

Britanska kraljica Elizabeta druga je vredna približno pol milijarde evrov.

Profimedia
Kraljica Elizabeta

Krasne nepremičnine

Dobršen del njenega nič kaj skromnega premoženje odpade na nepremičnine, denimo posestvo Sandringham, vredno približno 65 milijonov evrov, kamor je kralj Edvard VII. zahajal, kadar si je zaželel oddiha na podeželju. Posestvo je dobil tik pred svojim 21. rojstnim dnem, ko je še bil princ. Namenskost Sandringhama se v štirih generacijah britanske monarhije ni spremenila.

Profimedia
Posestvo Sandringham


Tu je še grad Balmoral, vreden približno 140 milijonov evrov – škotski dom britanske kraljeve družine od leta 1852, ko ga je princ Albert kupil za darilo svoji ženi kraljici Viktoriji.
Še en vir dohodkov je lancastersko vojvodstvo, zasebno posestvo, ki si ga generacije znotraj britanske kraljeve družine predajajo od leta 1399 – zadnje leto ji je prinesel približno 28 milijonov evrov, kraljica pa z njim finančno podpira sebe in svojo družino ter nekatere dobrodelne organizacije.

Profimedia
Grad Balmoral

Omenjeno vojvodstvo nadalje oddaja nekatera prestižna in zelo zaželena posestva, zaradi česar je njegova vrednost med letoma 2021 in 2022 narasla za 13,1 odstotka. Povsem mogoče je, da je kraljica Elizabeta II. z dohodkom tega vojvodstva v imenu osramočenega princa Andrewa izplačala Američanko Virginio Giuffre, ko sta se po obtožbah spolnega napada marca 2022 izvensodno sporazumela za znesek, katerega višina ostaja neznanka.

Iz lastnega žepa

Bogastvo Elizabete II. je sicer že razdeljeno med njene družinske člane. Leta 1992 se je odzvala na kritike javnosti, ki so članom kraljeve družine v njeni službi očitali, da gre za njihovo vzdrževanje prevelik delež davkoplačevalskega denarja, ter jim plače začela izplačevati iz svojega žepa.

Arhiv
Na Elizabetini plačilni listi je kar nekaj sorodonikov ...

To je zaposlitev za polni delovni čas!

Biti član kraljeve družine sicer velja za zaposlitev za polni delovni čas, ki vključuje različne zadolžitve, denimo sprejemanje mednarodnih dostojanstvenikov in udeleževanje uradnih dogodkov.

Kdo vse je na plačilni listi?

Število članov britanske kraljeve družine v službi kraljice in monarhije se je v zadnjih letih zmanjšalo. Princ Andrew je brez zadolžitev ostal leta 2019, letos pa še brez uradnega naziva »njegova kraljeva visokost«. Princ Harry in njegova soproga Meghan Markle, vojvodinja sussekška, sta pred dvema letoma z nemalo pompa izstopila iz ožjega kroga britanske kraljeve družine. Tako od letos Elizabeta II. plačuje svojega sina princa Charlesa in njegovo ženo Camillo, vojvodinjo cornwallsko; svojega sina princa Edwarda in njegovo ženo Sophie, vojvodinjo wessekško; svojega vnuka princa Williama in njegovo ženo Kate Middleton, vojvodinjo cambriško; svojo sestro princeso Ano; svojega bratranca princa Richarda in njegovo ženo Birgitte, vojvodinjo gloucestersko.

Skratka, najverjetneje bo princ Charles po mami, ki je ne le najdlje vladajoča britanska monarhinja, temveč najdlje vladajoča monarhinja sploh, podedoval vse. Tudi zaradi davkov.

Kaj bo podedoval princ Charles?

Profimedia
Charles bo prihranil pri davku

Domnevati gre, da bo kraljičina zasebna domovanja, ki so pripadala generacijam britanskih monarhov, dobil princ Charles, ki je naslednji v vrsti za prestol. Pri tem mu ne bo treba skrbeti za 40-odstotni davek na dediščino, ki ga država zaračuna povprečnemu dedujočemu britanskemu državljanu, za kar se ima zahvaliti posebnemu dogovoru, ki so ga monarhi sklenili z britansko vlado, ki določa, da njihovi neposredni nasledniki niso dolžni plačevati omenjenega davka. Kar pa ne velja za darila, ki jih bo morda razdelila med preostale družinske člane.

Zato je zanj drugače ... 

Profimedia
Ko bo mama umrla, bo najverjetneje on podedoval vse!

Zakaj izjema za prestolonaslednika? Monarh se v tem pogledu razlikuje od navadnih smrtnikov, saj tekom življenja ne povečuje svojega imetja – če bi bilo vsako dedovanje obdavčeno, bi se premoženje monarhov občutno zmanjšalo.
Pred davki so zavarovani tudi kraljeva zbirka umetnin in uradne rezidence, ne pa tudi zasebne, kot sta omenjena grad Balmoral in posestvo Sandringham.
8d45e7730a0c66304b08044c797fd2c5.jpeg