Zanimivosti

Rumenjaki iz draguljev!

I.V.
29. 8. 2022, 07.00
Deli članek:

Veličasten primer umetnosti 19. stoletja, ki je več kot tri desetletja navduševal dinastijo Romanovih, še danes vzbuja pozornost!

youtube
Fabergova jajca

Kot darilo carski družini jih je izdelal Peter Carl Fabergé (1846–1920), draguljar nemškega rodu, ki je bil rojen v Sankt Peterburgu. Sčasoma so postala simbol vladarske razsipnosti – še posebno v letih pred oktobrsko revolucijo.

Izdelanih je bilo petdeset velikonočnih dragocenosti, vsaka pa je zahtevala celo leto temeljitega dela in nekaj nadarjenih obrtnikov. Eno od najdragocenejših, Zimsko jajce, je okrašeno s čistimi diamanti in je v tem času (1913) stalo 24.600 rubljev, kar bi danes znašalo več kot dva milijona funtov.

Podrobno zunanje okrasje je imelo vsako leto različne motive, znotraj pa se je skrivalo dragoceno presenečenje – od mehaničnih labodjih figuric do slonov iz slonovine.

Medtem ko so rastli politični nemiri, so Fabergéjeva jajca ljudstvu začela pomeniti razsipnost Romanovih. Ko so boljševiki prevzeli oblast, je bila večina jajc zaplenjena, zato je bila družina Fabergé prisiljena pobegniti iz Rusije. Do danes se je ohranilo 43 jajc, hranijo pa jih zbiratelji, muzejske zbirke in različni vladarji. Britanska kraljeva družina ima tri, vključno z Mozaičnim jajcem, ki je okrašeno z majhnimi dragimi kamni, diamanti in biseri ter majhnim portretom otrok carja Nikolaja II.

Wikipedia
Peter Carl Fabergé

DIAMANTNA KRONA

Ruski car Aleksander III. je leta 1885 iskal darilo za svojo soprogo, carico Marijo Fjodorovno. Potem ko je izbral jajce, prekrito z dragulji, se je začel običaj carske družine. Znano kot Kokošje jajce, je to darilo na zunaj videti precej skromno, toda v njem je zlata figurica kokoši, ki je znesla »rubin«, na glavi pa ima diamantno krono. Ker je bila carica navdušena na tem detajlom, je Fabergéju dala proste roke glede estetike jajc, pod pogojem, da se v vsakem od njih skriva dragocenost.

Wikipedia
Fabergovo jajce