Z mešanjem različnih parfumov lahko, pravijo strokovnjaki, vonj samo še obogatimo ali ustvarimo povsem nov, individualni dišavni odtenek. Seveda parfumov ne nanašamo kar vsevprek, temveč obstajajo natančna navodila, kako parfumsko skladanje resnično uspe.
Kot osebna izkaznica
Parfum je kot dišeča osebna izkaznica, ki jo prilagajamo priložnostim, letnim časom in počutju. V stekleničko ujete dišavne molekule se pomešajo z našim telesnim vonjem, zato na vsakem telesu isti parfum diši drugače. Nič nenavadnega, da se zato veliko žensk in moških, ko enkrat najdejo svoj priljubljeni parfum, tega oklepa leta in leta ali so mu celo zvesti do konca življenja. Včasih pa si vseeno zaželimo malo spremembe, na primer več svežine med poletjem ali bolj čutne note za večerne izhode. Rešitev je preprosta: svoj najljubši parfum lahko spremenite z drugim parfumom (nanos v plasteh) ter ga tako napravite lažjega, svežega ali bolj čutnega.
Za začetnike
Kdor se boji, da bi se eksperiment z mešanjem parfumov končal slabo, naj sprva upošteva pravilo, da kombinira le različne produkte iz enake dišavne linije: zaporedoma uporabite, na primer, gel za prhanje, losjon za telo, dezodorant in parfum iz iste serije. Plasti bodo poudarile vonj, ga naredile bolj dolgotrajnega in poskrbele, da boste z njim obdani ves dan. Da učinek ne bo preveč intenziven, se parfumu na koncu lahko celo tudi odrečete. Ko boste zbrali več poguma, pa lahko začnete tudi plastenje različnih parfumov iz iste družine (denimo iz cvetlične ali citrusne).
Za napredne
Ko enkrat osvojite začetniško stopnjo plastenja, lahko stopite na višjo stopničko in postanete pravi parfumer. Pri kombiniranju parfumov z različnimi notami se ravnajte po naslednjem pravilu: težji, intenzivnejši parfum vedno nanesite kot osnovo in počakajte, da se na koži posuši. Šele nato nanj popršite lažje vonje. Najprej denimo uporabite parfumsko vodo z mošusom, pačulijem ali lesnimi notami, ki dolgo časa ostanejo na koži. Zatem nadaljujte s toaletno vodo s citrusno, sadno ali cvetlično noto.