Z eteričnimi olji lahko hitro osvežimo zrak v prostoru in poskrbimo za razpoloženje, ki nam tisti trenutek ugaja. Še bolj kot to pa je pomembno, da lahko z eteričnimi olji naravno očistimo svoj dom ter število mikroorganizmov zmanjšamo na minimum, brez uporabe nevarnih trgovinskih čistil.
Katera eterična olja izbrati
Danes na trgovinskih policah najdemo najrazličnejše vonjave in mešanice eteričnih olj, a še vedno se je najbolje zateči h klasiki. Pred nakupom zmeraj preverite čistost eteričnega olja oziroma ali ima dodane druge arome in mešanice. Zagotovo pa vas bo na to opozorila že cena. Med osnovni izbor eteričnih olj spadajo evkaliptus, sivka, nageljnove žbice, cimet, timijan, limonska trava, poprova meta, pomaranča, pelargonija in citronela. Eterično olje čajevca in sivke lahko nanašamo neposredno na kožo, medtem ko lahko ostala olja, predvsem olje cimeta in timijana, dražijo kožo.
Domače razkužilo
Iz eteričnih olj lahko pripravimo tudi vsestransko razkužilno sredstvo, s katerim bomo očistili tako delovne površine kot straniščno školjko, kopalnico, pomivalno korito in zidne obloge. V pršilki zmešamo eterično olje sivke, čajevca ali nageljnovih žbic (250 ml vode in od pet do deset kapljic eteričnega olja), poškropimo po kuhinjskih ali kopalniških površinah ter očistimo do sijaja. Odlična mešanica je tudi 250 ml vode, ena žlica alkoholnega kisa ter 40 kapljic evkaliptusovega in pomarančnega eteričnega olja. Dobro pretresemo in popršimo po površinah, ki jih želimo očistiti in razkužiti.
Pazljivo pri pohištvu
Kadar razkužujemo in čistimo dom z eteričnimi olji, moramo nekaj pazljivosti nameniti tako pohištvu kot nekaterim drugim predmetom v našem domu. Nikoli ne škropimo žameta, svile ali furnirja, saj lahko eterično olje pusti madeže, ki jih boste s težavo, če sploh, odstranili. Zavedati se moramo tudi, da lahko določena eterična olja topijo nekatere vrste plastike in druge materiale, zato jih najprej preverimo na manjšem delu.