Vatirane palčke so sicer praktične, saj lahko z njimi odstranimo delčke zapackanih ličil in očistimo rane, z njimi lepo očistimo računalniško tipkovnico ali zalepimo majhne stvari. V ušesih pa nimajo kaj početi.
Vatirane palčke so nepotrebne
Kadar po prhanju, kopanju ali plavanju začutimo vodo v ušesih, avtomatično posežemo po njih. Zato pa so, kajne? Ne. Naše uho se namreč čisti samo. Ves čas. Drobcene dlačice s tako imenovanim migetanjem iz sluhovoda odstranijo vse, kar ni potrebno, da je tam: umazanijo, prah, luske kože in znoj. Skupaj s sekretom iz žlez sluhovoda tako nastane ušesno maslo.
Škodijo koži
Na poti do ušesa ušesno maslo opravlja pomembno nalogo: masti kožo sluhovoda in skrbi, da je lepo gladka. Ohranja tudi kislinski plašč, ki preprečuje prodiranje bakterij. Ko ušesno maslo pride v uho, se ga da lepo odstraniti s krpico ali kosmom vate.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Vnetna tveganja
Pod mehko glavico higienske vatirane palčke se skriva zares ostra konica palčke. In ravno s to si lahko res hitro poškodujete občutljivo kožo v sluhovodu. To lahko privede do resnih vnetij in pojava ekcemov.
Uho se zamaši
Zgodi se najpogosteje: ušesno maslo se počasi potiska vse globlje v sluhovod. Ko se nabere veliko masla, se ustvari zamašek. Odstrani ga lahko le otorinolaringolog.
Vatirane palčke so nevarne
Zdravniki pacientom raje očistijo ušesa, kot pa obravnavajo tiste, ki so si z vatirano palčko prebodli bobnič. Ja, tudi to se zgodi! Luknjica se sicer včasih tudi sama od sebe spet zaraste, v nasprotnem primeru pa je potrebna operacija. Če se nočete odpovedati čiščenju ušes z vatiranimi palčkami, potem izberite tiste za dojenčke. Pri teh palčkah je vata na sredini nekoliko odebeljena, kar preprečuje, da bi posegli pregloboko.