Ali ste vedeli, da so jagode na vrtovih gojili že stari Rimljani? Uživali so jih z vinom, medom in smetano, dodajali so jih v jedi v sladkih ali slanih kombinacijah. Seveda so pridelovali le drobne gozdne jagode, ki rastejo tako rekoč po vsej Evropi.
Kasneje so žlahtnitelji izbiro popestrili. Danes poznamo na stotine sort, vsaka ima drugačne lastnosti in posebnosti. Nekateri plodovi so presenetljivi veliki, drugi drobni in sladki ter spominjajo na gozdne jagode. Trenutno so modne in iskane zelo sladke bele jagode, ki pa, brez skrbi, rdečih ne bodo pregnale z naših miz in vrtov.
Eden od čudežev sodobnega sveta je tudi, da si jagode zdaj lahko privoščimo vse leto, in nič nenavadnega ni, če jih na mizi zagledamo za novoletno ali božično večerjo. V rastlinjakih zorijo ves čas predvsem v toplejših krajih. Res pa je, da so najbolj očarljive in zaželene prav spomladi, ko še ni obilja drugega svežega sadja in potrebujemo osvežitev.
Prav jagode so idealne za to, saj vsebujejo veliko vitamina C. Pet ali šest svežih sadežev ga namreč vsebuje toliko kot od pet do deset jabolk, ki so »preživela« dolgo zimo. Torej jim je treba čim prej dati priložnost, da nas razvajajo.
Sveže jagode so nekaj posebnega tudi zaradi sladko-kiselkastega okusa in zato odlične v kombinacijah, ki ga poudarjajo. To je lahko smetana, čokolada, šampanjec ali še kaj drugega. Z njimi lahko popestrimo spomladanske solate. Čeprav jih je mogoče uporabiti v celi vrsti receptov, pa je naše priporočilo: vsaj nekajkrat se je treba svežih jagod spomladi do sitega najesti in pri tem neizmerno uživati.
Jagodne rezine s kremo
Za 4 osebe
Kuhanje in pečenje: 30 minut
Priprava: 15 minut
Sestavine: 1 zavitek listnatega testa, 500 g manjših jagod; za kremo: 500 ml mleka, 4 rumenjaki, 40 g koruznega škroba, 150 g sladkorja, 1 žlička vaniljeve arome, košček limonine lupinice.
Priprava: Najprej skuhamo kremo, lahko tudi dan vnaprej. V posodi segrejemo mleko, ki mu dodamo limonino lupino, da se mleko odišavi. V skledi pa zmešamo rumenjake, vaniljevo aromo in sladkor v gladko kremo. Med mešanjem po žlicah dodajamo škrob. Ko je mleko toplo, a ne vrelo, odstranimo limonino lupinico in nekaj žlic dodamo v jajčno kremo, da jo razredčimo, nato pa jo prelijemo v posodo z mlekom ter med mešanjem kuhamo na zmernem ognju, da se zgosti. Pokrijemo jo s folijo in povsem ohladimo. Naredimo plasti: listnato testo razvaljamo na debelino 3 mm v velikosti pekača in ga na gosto prebodemo z vilicami, da med pečenjem ne nastanejo mehurčki. Pečemo ga 15 minut ali toliko, da dobi zlato rumeno barvo. Ko se popolnoma ohladi, ga razrežemo na kose. Nanje z vrečko nabrizgamo kupčke kreme, nato pa nanje dodamo jagode. Enako naredimo še za drugo in tretjo plast. Ohlajeno sladico okrasimo z listki sveže mete.
Hitri jagodni kolač
Za 6 oseb:
Priprava: 20 minut
Pečenje: 40 minut
Sestavine: za testo: 150 g bele moke, 100 g polnozrnate moke, 2 žlički pecilnega praška, 2 jajci, 100 g sladkorja v prahu, žlička vaniljeve arome, naribana lupinica 1 limone, 150 g masla, 50 ml mleka; nadev: 400 g jagod, 80 g sladkorja v prahu.
Priprava: Jagode umijemo in prerežemo na polovice ter potresemo s sladkorjem. Moko s pecilnim praškom presejemo v posodo. Med mešanjem dodajmo še zmehčano maslo, jajca in preostale sestavine, da dobimo gladko testo brez grudic. Testo vlijemo v namaščen okrogel pekač in po površini razporedimo jagode. Kolač pečemo 30 minut pri temperaturi 180 stopinj, nato ga ohladimo in posujemo s sladkorjem.
Tiramisu z jagodami
Za 4 osebe
Priprava: 20 minut
Recept brez kuhanja
Sestavine: 3 rumenjaki, 3 beljaki, 200 g piškotov (savoiardi), 60 g sladkorja, 250 g sira maskarpone, 2 skodelici kave, 500 g jagod.
Priprava: Polovico sladkorja zmešamo z rumenjakom v kremo, nato primešamo še maskarpone. V drugi posodi beljake stepemo v čvrst sneg. Med mešanjem dodajamo preostali sladkor. Sneg z rahlimi gibi zmešamo s kremo iz rumenjakov in maskarponeja. Skuhamo močno kavo in jo prelijemo na krožnik ter ji dodamo žlico sladkorja. Vanjo pomakamo piškote in jih prelagamo v steklen pekač ali večje kozarce. Nanje naložimo kremo in plast narezanih jagod. Tako oblikujemo plasti, dokler ne porabimo vseh sestavin. Zadnja plast naj bo iz kreme, okrasimo jo s svežimi z jagodami.
Jagodna potica
Za 6 oseb
Priprava: 40 minut
Pečenje: 50 minut
Sestavine za testo: 600 g moke, 120 g sladkorja, 140 g masla, 4 rumenjaki, 30 g kvasa, 1 vaniljev sladkor, naribana limonina lupina, 200 ml mleka, žlička soli.
Nadev: 1 kg jagod, 150 g sladkorja, 2 žlici ruma, naribana limonina lupina, sneg 3 beljakov, za preliv: sladkor v prahu za preliv, 1 beljak.
Priprava: Kvas raztopimo v mlačnem mleku in dodamo žlico sladkorja, primešamo žličko moke ter pustimo vzhajati. Moko presejemo, naredimo vdolbinico in vanjo damo zmehčano maslo, sol, sladkor, rumenjake in vzhajan kvas ter zamesimo testo, ki naj pokrito vzhaja 1 uro. Naredimo nadev: nekaj jagod pustimo celih, preostale narežemo, premešamo s sladkorjem in jih na zmerni temperaturi pokuhamo, da se zmehčajo v marmeladno kremo, ki jo ohladimo. Naredimo še trd sneg iz beljakov. Vzhajano testo razvaljamo na debelino od 3 do 4 mm, ga premažemo z jagodno kremo, nato še s snegom, ki ga posujemo s koščki svežih jagod. Enakomerno nadevano testo zvijemo in damo v oglat pekač. Potico pustimo vzhajati 45 minut, nato jo pri temperaturi 180 stopinj pečemo približno 50 minut. Ko dobi skorja lepo barvo, temperaturo nekoliko zmanjšamo. Ohlajeno potico prelijemo z gosto mešanico sladkorja v prahu in beljaka.
Solata z jagodami, avokadom in rukolo
Za 4 osebe
Priprava: 15 minut
Sestavine: 200 g mešanice spomladanske listnate solate (rukola, špinača, berivka), 1 avokado, 200 g jagod, pest arašidov, 1 limona, olje, sol poper.
Priprava: solato očistimo, speremo in osušimo ter damo v skledo. Avokadu odstranimo pečko in lupino, sredico pa narežemo na kocke in jih pokapljamo z limoninim sokom ter premešamo. Solato preložimo v skledo, potresemo jo z avokadom, narezanimi jagodami in arašidi, nato pa še pokapljamo z oljem, solimo ter popramo.
Cmoki z jagodami
Za 4 osebe
Priprava: 40 minut
Kuhanje: 15 minut
Sestavine: 600 g kuhanega krompirja, žlica masla, 150 g ostre moke, 1 jajce, žlička soli, ščepec naribanega muškatnega oreščka: nadev: 10 jagod; preliv: sladkor, cimet, maslo, krušne drobtinice.
Priprava: Krompir pretlačimo. Še toplemu primešamo maslo, sol, muškatni orešček, jajce in moko. Na hitro zgnetemo mehko testo. Razvaljamo ga na pol cm debelo in naredimo kvadrate s stranicami 5 cm. V vsakega zavijemo po eno jagodo, ki jo prepolovimo ter potresemo s sladkorjem in cimetom. Testo pazljivo zvijemo v cmoke, te nato kuhamo v zmerno slani vreli vodi. Ko priplavajo na površino, jih preložimo na krožnike ter prelijemo z mešanico sladkorja, cimeta, masla in drobtin.
Čokoladna rulada
Za 6 oseb
Priprava: 40 minut
Pečenje 12 minut
Sestavine za testo: 100 g moke, 20 g kakava v prahu, 120 g sladkorja, 4 jajca; za nadev: 300 ml sladke smetane, vaniljeva aroma, 30 g sladkorja, 200 g jagod; za preliv: 200 g temne čokolade, 150 g masla.
Priprava: V eni skledi zmešamo rumenjake s sladkorjem v gladko kremo, v drugi stepemo beljake v čvrst sneg. Nato oboje narahlo premešamo v penasto kremo, ki ji postopno dodajamo moko in kakav v prahu. Testo prelijemo na pekač, obložen s papirjem za peko, in ga pečemo 12 minut pri temperaturi 180 stopinj. Biskvit skupaj s papirjem preložimo na vlažno krpo, papir naj bo na zgornji strani. Ko se biskvit nekoliko ohladi, papir previdno odstranimo in biskvit zvijemo v rulado. Zavijemo jo v krpo in pustimo, da se popolnoma ohladi. Pripravimo nadev: jagode narežemo na koščke, primešamo jih sladki stepeni smetani in dodamo vaniljevo aromo. Rulado razpremo, nadevamo in spet zvijemo v krpo. Počakamo, da se spet učvrsti. Ohlajeno prelijemo z mešanico raztopljene čokolade in masla ter okrasimo z jagodami.