Emajl, nerjaveče jeklo in baker so najpogostejši materiali, iz katerih je narejena posoda za kuhanje. Pogosto pa se v kuhinji znajdejo še bakrene in teflonske posode ter take z granitnimi premazi. Vsaka izmed njih zahteva drugačen pristop pri kuhi in čiščenju, zato je posodo treba izbrati glede na navade kuhanja.
EMAJL
Emajlirana kuhinjska posoda ne vsebuje škodljivih sestavin in je preprosta za vzdrževanje. A strokovnjaki opozarjajo, da to drži le, dokler se emajl ne okruši. Okrušene posode ni varno uporabljati, saj se začnejo v hrano sproščati zdravju škodljive snovi. Zato priporočajo, da takšno posodo čim prej zavržemo.
LITOŽELEZNA POSODA Z EMAJLOM
Nakup posode iz litega železa se je izkazal kot najprimernejši. Posebej dobre ocene dosega posoda s plastjo emajla. Ta je primerna za kuhanje vseh vrst živil, vključno z močno okisanimi. Hrano je v takšni posodi tudi varno shranjevati. Litoželezna posoda s prevleko iz emajla odlično prevaja toploto in jo dolgo zadržuje. Lahko jo uporabljamo na vseh kuhalnih površinah, primerna je tudi za pečenje in lahko se pomiva v pomivalnem stroju. Edina slabost je teža.
BAKRENA POSODA
Bakrena posoda postaja ponovno vse večji trend med kuharji in željnimi kuhanja. Privlači predvsem videz. Odlično prevaja toploto, zaradi česar je priprava hrane krajša. Kljub vsemu pa ob nakupu zmeraj preverite, ali je notranja stran prevlečena z nerjavečim železom, saj lahko čisti baker ob stiku z nekatero hrano sproži kemijske reakcije, ki so našemu zdravju nevarne. Takšno posodo je treba pomivati ročno.
NERJAVEČA POSODA
Večina gospodinjstev uporablja posodo iz nerjavečega jekla, saj jo je preprosto vzdrževati, uporaba pa je precej varna. Primerna je za kuho na vseh kuhalnih površinah, pomiva pa se lahko tudi v pomivalnem stroju. Posode iz nerjavečega jekla ni smiselno uporabljati v gospodinjstvih, kjer se srečujejo z alergijo na nikelj, saj lahko zaradi uporabe niklja v proizvodnji ta izzove reakcijo. Strokovnjaki še opozarjajo, da v takšni posodi ni primerno shranjevanje hrane na daljši rok.