Šele klubska miza naredi sedežni kot v dnevni sobi res popoln, menijo poznavalci in notranji oblikovalci. Naj bo še tako malo prostora, klubska mizica je ključna, postavljena je lahko pred sedežno garnituro, ob njeni strani ali kot njen del, na primer med dvema elementoma sedežne garniture.
Mizo seveda izberete glede na svoj okus in osebni življenjski slog, v zadnjem času so najpriljubljenejše bele, steklene, lesene masivne in kovinske mizice, mnogo mojstrov pa se loti tudi izdelave domače, ročno narejene in unikatne mize.
Od lesene do kovinske
Miza v belem je zelo vsestranska, vedno moderna in se poda najrazličnejšim življenjskim slogom. Ker je bela nevtralna barva, lahko poleg takšne mize brez težav stoji kavč v živahnejših barvah ali v zemeljskih in naravnejših tonih.
Steklene klubske mize imajo druge prednosti. Zaradi prozornega materiala so v prostoru dokaj nevidne, zato optično delujejo zelo lahke in ne obtežujejo ambienta. Veliko steklenih miz je nepravilnih, asimetričnih oblik, ki prinesejo v prostor mladostno razigranost in svežino, medtem ko ravne linije poskrbijo za brezčasnost in večno eleganco.
Kaj pa les? To je zelo priljubljen material za izdelavo klubskih miz, zlasti masivnih. Največkrat uporabljene vrste lesa so hrast, oreh in tik, v skandinavskem slogu, ki daje prednost svetlejšim barvam, pa tudi breza in javor. Prav tako so lesene mize zelo preproste za vzdrževanje, robustne, odporne proti praskam in zato primerne za družine, kjer so tudi majhni otroci.
Nikakor pa ne smete spregledati kovinskih klubskih mizic, ki prinesejo v prostor eleganten sijaj. Posebej priljubljene so zadnje čase mize v obliki pladnja, ki ima na sredini kavelj, s katerim lahko mizo hitro prestavite z enega kraja na drugega ali poleti iz dnevne sobe na teraso. In še na eno prednost kovinskih mizic: zaradi odbojne površine se v njih zrcali celoten ambient in tako ustvarjajo vtis, da je prostor večji, kot je v resnici.
Doma narejeno
Trend »naredi sam« velja tudi pri klubskih mizah. Mojstri in mojstrice se pri tem znajdejo na najrazličnejše načine, na primer z evro paletami ali pa v klubsko mizo spremenijo starinske kovčke, vinske sode, skrinje … Klubska miza je kos pohištva, ki ga ni težko izdelati doma, saj ni treba, da je njena površina 100-odstotno ravna, prav nasprotno, majhne pomanjkljivosti dajo takšni mizi še posebej prikupen značaj. Na spletu lahko najdete kup navodil za domačo izdelavo klubske mize ali se projekta lotite po svojih, unikatnih idejah.
Nizka, visoka, nastavljiva
Poleg materiala je pri klubskih mizah treba paziti še na njihovo višino. Če stoji mizica ob garnituri, ki ima nizko sedišče, je priporočljivo, da ne seže več kot 30 cm nad tlemi, saj se tako lepše zlije s pohištvom. In seveda obratno – ob višji garnituri naj bo tudi miza višja.
Nadaljnji nasvet bi bil, da se izogibajte mizic, pri katerih zgornja, odlagalna ploskev seže čez sedežno višino kavča, saj je videti starinsko. Vendar, pozor! Če želite dnevno sobo v retro slogu in poudariti njen vintage videz, boste to pravilo seveda kršili.
Da se izognete dvomom o pravi višini mizice, je morda še najbolje kupiti takšno z nastavljivimi nogami, ki omogočajo, da višino mize prilagajte sproti, ali pa se odločite za skupino več mizic, ki so različnih višin in se po uporabi lahko pospravijo tako, da manjše potisnete pod večje. Takšne skupinice dveh, treh ali celo več miz so zelo priljubljene, moderne in omogočajo različne postavitve, ki ustrezajo trenutnim potrebam uporabnika. Elegantno in praktično hkrati!