Vaš dom je kraj, kjer se morate počutiti najbolj udobno. Ko se odločate za barve sten, pohištvo ali modne dodatke, morate ostati zvesti sebi in oblikovati načrt, ki bo odražal vašo osebnost.
Izbira barvne palete za vaš prostor je eden najpomembnejših korakov pri dekoraciji, saj imajo barve moč, da prostor poživijo, mu dajo energijo, izboljšajo razpoloženje in ustvarjajo različno vzdušje.
Ne glede na to, ali iščete navdih ali se lotite velikega projektnega načrta, mora biti barvna shema notranjosti vašega doma harmonična in hkrati ustvarjalna, s poudarkom na udobju doma in prikrivanju možnih oblikovnih napak. Torej, razmislimo o značilnostih izbire barv za vsako sobo.
Prvi korak: Inspiracija
Priporočamo, da najprej izberete dekorativne dodatke, ki jih želite uporabiti in ki bodo spodbudili vašo ustvarjalnost. Lahko so to slike, hišni tekstil, preproge ... resnično vse, kar ljubite, za nameček pa bo prostor videti lepši in zanimivejši. Elementi, ki jih boste izbrali, naj bodo vaš navdih. Barve za sobo boste izbrali neposredno iz tega. Tako preprosto je. Ni treba začeti iz nič. Izkoristite profesionalno zasnovano barvno shemo.
Drugi korak: Barva da prostoru pečat
Iskanje prave barvne sheme je lahko zastrašujoča naloga, če niste seznanjeni z osnovami usklajevanja barv. Ko izbirate barve, upoštevajte oblikovalsko pravilo: »Barva je zadnja stvar, ki jo morate izbrati, ampak prva stvar, ki jo uporabite.« Pri izbiri barv moramo vedeti, da nanje vplivata tako naravna kot umetna svetloba, zato je pomembno, da preizkusite vsako barvo, da boste našli popoln odtenek za vsak prostor. Priporočamo, da na steno pobarvate velike plasti barve in jih preverite ob različnih dnevnih časih in z različnimi svetlobnimi funkcijami. Naravna svetloba in umetna svetloba lahko spremenita videz izbranih barv, zato ugotovite, kateri odtenek bo najbolje videti v prostoru in z izbranimi svetilkami. Razumevanje medsebojnega delovanja barv je ključnega pomena, ko se odločate za dekoracijo doma.
Tretji korak: Uporabite barvno kolo
Barvno kolo samo po sebi ni v veliko pomoč, če ga ne poznate. Seveda lahko delate intuitivno in pojdite po barvah, za katere menite, da gredo dobro skupaj. Toda za tiste, ki se ne želijo zanašati na instinkt, obstaja več standardov barvne sheme, ki nam pomagajo izbrati privlačne barvne kombinacije. Te kombinacije v bistvu spadajo v dve veliki kategoriji: harmonične (analogne) sheme, ki temeljijo na sosednjih barvah, in kontrastne (komplementarne), ki izhajajo iz nasprotnih segmentov kolesa.
Analogna barvna shema uporablja tri barve, ki se na barvnem kolesu med seboj ujemajo, to so rumena, rumeno-zelena in rumeno-oranžna. Ta barvna shema izžareva toplino in udobje ter ohranja preprostost. Najboljši način za delo z analogno paleto je izbrati eno prevladujočo barvo, ki bo zavzela najbolj vizualni prostor, jo podprla z veliko količino druge barve, in na koncu izberite še tretjo, drznejšo barvo za poudarke. Uporaba enake količine vsake barve v tej shemi ni dobra zamisel. Izogibati se je treba tudi kombiniranju toplih in hladnih barv.
Komplementarna ali dopolnilna barvna shema je kombinacija dveh kontrastnih barv, ki sta nasproti drugemu na barvnem kolesu, kot sta rumena in vijolična ali modra in oranžna. To je dobra izbira, če želite, da nekaj resnično izstopa, vendar obstajajo pravila, ki se jih morate držati, če se želite izogniti neskladnemu, kičastemu učinku. Vedno dajte prednost eni barvi ali pa uporabite obe za poudarke na nevtralnem ozadju. Ta shema bi bila videti najbolje, če izberete prevladujočo barvo ozadja in uporabite njeno dopolnilno barvo za poudarke.
Razmislite tudi o razdeljeni dopolnilni shemi, ki je zelo podobna dopolnilni shemi v smislu uporabe kontrastov, vendar ponuja več raznolikosti in jo je laže uravnotežiti. Razlog za to je, da ločene dopolnilne sheme uporabljajo osnovno barvo in dve barvi, ki sta poleg komplementarne. Z drugimi besedami, vzamete eno barvo (rumeno), določite njeno kontrastno barvo (vijolično) in uporabite dve barvi poleg komplementarne barve (rdeče-vijolična in modro-vijolična).
Spletna dopolnilna shema je dobra izbira za začetnike, ki želijo delati s krepkimi kombinacijami, vendar nimajo veliko izkušenj z barvnimi kombinacijami. Da bi zagotovili, da učinek ne bo preveč šokanten, je najbolje uporabiti precejšnje količine nevtralnih snovi za razbijanje vizualnega prostora. Razdeljena dopolnilna shema je lahko manj bleščeča od standardne dopolnilne palete, vendar ohranja močan vizualni kontrast in zahteva zmernost.
Pomembno je omeniti, da je treba združiti le sorodne ali kontrastne barve. Vsaka druga kombinacija ni skladna.
Četrti korak: Uporabite nevtralno barvno paleto za večje kose
Bistveno je, da izbiramo svetle barve in tudi svetlo pohištvo. Za slednje je najboljše, da je v monotonih odtenkih, ki so po navadi nevtralni in nevsiljivi, zato se lepo ujemajo s kontrastnimi barvami v prostoru. Priporočljivo je, da izberete samo eno barvo, a v različnih teksturah in odtenkih.
Ko izbirate barve, ne pozabite, da močni odtenki pogosto dajejo občutek energije in zaupanja. Lahko so eksplozivni in močno vplivajo na prostor. Po drugi strani pa lahko svetloba in mehka nevtralna barva omogočata, da bo prostor deloval enostavno in preprosto. Zemeljske barve lahko dajo občutek udobja in varnosti, ključno za ustvarjanje topline.