Kaj vpliva na prekrvitev?
Na pretok krvi po žilah vpliva več dejavnikov:
1. Staranje - Z leti arterije izgubijo nekaj svoje elastičnosti, postanejo tudi ožje, kar pomeni, da mora srce delati močneje, da lahko skoznje pošlje kri. Oženje arterij pomeni slabši pretok in naraščanje krvnega tlaka.
2. Čezmerna telesna teža - Debelost povzroča otekanje v spodnjem delu nog in stopalih, to pa zavira pretok krvi.
3. Kajenje - Zaradi kajenja se na notranji strani žil nabirajo obloge, kar vodi v visok krvni tlak, slabo prekrvitev in težave s srcem.
4. Bolezen - Zelo velika občutljivost za mraz je lahko tudi posledica bolezni. Za Raynaudsovo bolezen je značilno, da ob mrazu prsti na nogah in rokah kar omrtvijo, mrzle roke pa so tudi simptom diabetesa, lupusa, hipotiroidizma, pomanjkanja železa ali vitamina B12. Obiščite zdravnika in preverite, da mrzle roke in noge ne kažejo na kaj resnejšega.
Telovadba pomaga
Če rok in nog nikakor ne morete ogreti zaradi slabe prekrvitve, si lahko pomagate na različne načine. Zelo priporočljiva je denimo masaža. Kadar sedite, imejte noge čim bolj dvignjene, večkrat na dan z okončinami izvajajte raztezne vaje, predvsem pa veliko telovadite. Gibanje je najboljši način za izboljšanje pretoka krvi, pri čemer je pomembna tako vadba za vzdržljivost, ki pospeši srčni utrip, kot vaje za moč, ki povzročijo krčenje mišic. To krčenje namreč razporeja kri v najtežje dostopne dele telesa.
Počepi z gimnastičnim trakom
Zaradi upora, ki ga povzroča elastični trak, so ti počepi aerobna vaja in trening za moč hkrati. Začnite tako, da stopite na trak v širini ramen, konca traku pa primite v roke. Spustite se v počep, pri tem roke izravnajte, da bo trak napet. Komolci so stalno tik ob telesu. Naredite 3 serije po 10 do 15 ponovitev.
Dvig na prste
Ta vaja krepi meča, torej mišico, ki je zelo blizu nožnim venam in arterijam. Medtem ko se mišica napenja in sprošča, pomaga premikati kri in limfno tekočino skozi vene in arterije na spodnjem delu nog, ki so posebej nagnjene h krvnim strdkom in otekanju. Iz udobnega stoječega položaja se dvignite na prste ter stisnite meča za sekundo, vendar ne premočno, da se izognete krčem. Naredite 3 serije po 20 ponovitev.
Nasvet: Enako učinkovito je, če za stopalo zataknete gimnastični trak, nato pa stopalo porivate naprej oziroma proč od sebe ali pa če si na gležnje pripnete uteži in nato noge v ležečem položaju dvigate.
Dihanje s trebušno prepono
Dihanje z diafragmo spodbuja globoke limfatične strukture, ki izboljšajo gibanje hranil in odpadnega materiala med tkivi in krvožiljem. Lezite na tla ali kavč, položite si eno roko na trebuh in drugo na prsi. Vdihnite, pri čemer se mora dvigniti roka na trebuhu, ne pa tudi tista na prsih. To pomeni, da za dihanje uporabljate prepono. Izdihnite. Tako dihajte vsaj 5 minut.
Udari in obrni
Ta kardiovaskularna vaja vas bo hitro ogrela in pospešila prekrvitev, saj aktivira vse večje mišice na rokah. Iz stoječega položaja eksplozivno, kot pri boksanju, iztegnite eno roko in istočasno nekoliko obrnite hrbtenico (zasuk zgornjega dela telesa). Roko vrnite k prsim in v istem hipu iztegnite drugo. Naredite 3 serije po 20 kikboks udarcev na vsako stran. Ob tem pazite, da pri vsakem udarcu glasno izdihnete zrak.