Estrada

Vnetje kite – kako si lahko pomagamo

Petra Arulo, Bodi Zdrava
5. 10. 2017, 13.00
Deli članek:

Veliko sem za računalnikom. Posledica: vsake toliko časa strašne bolečine v zapestju, ki ga skorajda ne morem več premakniti,…

Nisem edina, nešteto nas je. Veliko se jih je zaradi tega moralo že odločiti za operacijo. Strastni tenisači velikokrat trpijo za teniškim komolcem, tekače rado izda koleno ali trpijo za vnetjem ahilove pete. Celo vrtičkarjem ni prizaneseno: če ne kolki ali kolena, jih pogosto izdajo komolci.

Vnetje buroze ali kit nastane zaradi ponavljajočih se gibov, ki obremenjujejo določen sklep. »Po navadi je to pretirana obremenitev določenih struktur. Pogosto gre za ponavljajoče se gibe, ki trajajo dlje časa. To je lahko pretirana športna dejavnost, lahko intenzivno pospravljanje, čiščenje, delo za računalnikom, delo na vrtu, kot je obrezovanje dreves, rezanje žive meje. Kadar koli pride do vnetja katere koli kite v telesu, torej najprej razmislimo o vzroku, ki bi lahko vnetje povzročilo. Ko se zavemo vzroka, pa za nekaj dni prekinimo določeno aktivnost po načelu: če voda vre in kipi čez lonec, dolgoročno ne pomaga, da prilivamo hladno vodo, temveč da ugasnemo ogenj. Torej najprej poskušamo odstraniti vzrok,« pojasnjuje Melita Gole Kordiš, dipl. fizioterapevtka, terapevtka Cyriax.

Žal po navadi ni dovolj dan ali dva, težava lahko izgine šele čez nekaj tednov. Če bi radi bolečino omilili z naravnimi sredstvi in čim prej spet normalno sukali svoje sklepe, pa avtorji knjige 1001 domače zdravilo (MKZ), ki je doživela že tretji ponatis v slovenščini, priporočajo naslednje.

Ovijte boleči sklep

Okoli sklepa si ovijte plastični ovoj, vendar nikar ne ovijte premočno. Nato dvignite sklep nad višino srca. Če vas boli komolec, zavežite ruto v pestovalko čim višje ali pa se usedite na nizek stol in naslonite komolec na mizo. Če je težava v kolenu, se ulezite na hrbet, boleči sklep pa podprite z blazinami.

Obkladki

Boleče sklepe ohladite in zmanjšajte vnetje in bolečino. V knjigi 1001 domače zdravilo priporočajo, da ledeno vrečko zavijete v brisačo in jo vsakih nekaj minut pritisnete na sklep za približno 10–20 minut. Lahko pa tudi zamrznete vodo v papirnatem lončku, raztrgate spodnji rob in vtirate led na boleče mesto. Ponavljajte trikrat do štirikrat na dan in led vsakič vtirajte od dve do pet minut. Fizioterapevtka Melita Kordiš glede hlajenja opozarja: »Pazimo le, da vedno hladimo prek tkanine, in ne na golo kožo. Leden obkladek naj bo na obolelem predelu največ dvajset minut, potem ga odstranimo. Čez dan lahko večkrat ponovimo, dokler se temperatura obolelega predela ne izenači s preostalimi tkivi. Pri vnetju je po navadi predel vnete kite precej toplejši na dotik, lahko je rdeč in pogosto tudi otečen. Bolečina je prisotna pri aktivnih gibih in pri raztegu.«

Po treh dneh hladne terapije oziroma ko sklep na otip ni več topel, začnite izmenjevati mraz in toploto; toplota namreč poveča pretok krvi na mesta poškodbe in tako pospeši celjenje. Če nimate grelne blazine, napolnite veliko nogavico z nekaj skodelicami riža, nato pa nogavico zavežite in jo v mikrovalovni pečici ogrevajte približno poldrugo minuto. Riž se preoblikuje in trdno objame koleno, komolec, zapestje ali gleženj. Tako boste dosegli, da bo sklep v celoti ogrevan.

Arnikino mazilo

Bolečino boste omilili z arnikino kremo, ki jo boste nanesli dva- do trikrat na dan. Ker arnika zmanjšuje otekanje in vnetja, je koristna tudi pri zdravljenju poškodb in zvinov. Avtorji knjige 1001 domače zdravilo priporočajo, da za zmanjšanje bolečine po nanosu arnike ob sklep pritisnete še steklenico z vročo vodo ali grelno blazino.

Tigrova mast

Krema iz Kitajske – tigrova mast z dodatkom mentola – pomirja bolečine. Preden jo uporabite, jo preizkusite na manjšem delu kože, najbolje v pregibu pod komolcem, saj je zelo ostra snov in se nanjo lahko odzovete z rdečino ali izpuščaji. Če za kremo niste preobčutljivi, jo enkrat do dvakrat na dan vtrite na boleči sklep.

Ingverjev obkladek

Obkladek iz ingverja bo preprečil prehajanje bolečine s površja v globino. Sesekljajte dve čajni žlički svežih korenin ingverja, zamešajte v 500 mililitrov vrele vode in namakajte približno dvajset minut. Namočite zložen kos krpe v vroč čaj in ga ožmite, nato obkladek za pet minut postavite na boleče mesto. Postopek ponovite trikrat do štirikrat na dan.

Vinski kis

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Fizioterapevtka Melita Kordeš predlaga tudi obkladke iz Ašičeve knjige: krpo namočite v mešanico vode, domačega jabolčnega kisa in alkohola v razmerju 3 : 2 : 1.

Hrana za pospeševanje ozdravitve

Ingver vsebuje naravno protivnetno sredstvo, zato si lahko pomagate z ingverjevim čajem, ki ga pijte čez dan, ob akutnih bolečinah pa vzemite dve 260-miligramski ingverjevi kapsuli na dan, a le če ne uporabljate zdravil za redčenje krvi, saj ingver lahko moti mehanizme strjevanja krvi.

Kurkumin je protivnetno sredstvo, ki blaži bolečine. Trikrat na dan vzemite 400–500 miligramov posušenega standardiziranega izvlečka korenine kurkume, ki jo lahko vmešate tudi v smuti ali potresete po rižu, zelenjavi …

Skleda češenj naj bi zmanjšala artritične bolečine, pri lajšanju bolečin imajo namreč enako moč kot en aspirin.

Izvleček grozdnih semen vsebuje močne flavonoide OPC z antioksidativnim delovanjem. Vzemite 200-mililitrsko kapsulo enkrat na dan in vsakič ob istem času.

Maščobne kisline omega-3 delujejo protivnetno. Uživajte čim več rib, na primer lososa, svežo tuno in skušo. Koristi vam lahko tudi ribje olje (1000–2000 mg na dan), maščobne kisline omega-3 pa so tudi v lanenih in chia semenih. Vmešajte jih (2 žlici) v jutranje smutije ali presne sladice, privoščite pa si tudi žlico ali dve lanenega olja na dan.

Izogibajte se čipsu in drugim pakiranim obdelanim živilom, ki vsebujejo hidrirana olja. Odpovejte se tudi ocvrti hrani, ki je pogosto pripravljena v hidriranih oljih, saj te snovi povečajo vnetja v telesu.

Vaje, raztezne vaje in masaža

»Doma si lahko sami nežno masirate predel z mazili, ki imajo učinek hlajenja. Nežno lahko delate tudi raztezne vaje do bolečine,« svetuje Melita Kordeš, ki opozarja, da z aktivnostmi začnemo zelo počasi in previdno, ko mine akutna faza vnetja. »Če smo imeli hudo vnetje, začnemo samo s petimi minutami na dan. Potem pa vsak dan podaljšujemo čas vadbe. Ves čas opazujemo odziv telesa. Naše telo nam največ pove. Takrat, kadar zelo boli, je čas, da se malo ustavimo, umirimo … Kadar se lotimo določene vadbe in nas čez nekaj časa telo začne opozarjati z bolečino, je ne smemo ignorirati. Preden pride do vnetja kit, nas telo opozori, in če mu prisluhnemo, ne bo prišlo do hujših vnetij. Ustavimo se, raztegnemo in rahlo pomasiramo. V fizioterapiji se vnetje kit rešuje z globoko prečno frikcijo, po potrebi tudi z drugimi fizioterapevtskimi napravami in pristopi. Ko pridete v roke fizioterapevta, se strokovno odloči, kako bo potekala fizioterapija.«

Koleno

»Če se pojavi vnetje okrog kolena, bodimo pozorni na vzorec hoje,« opozarja fizioterapevtka in dodaja, naj se kljub bolečini potrudimo, da ne šepamo, saj se zaradi spremenjenega vzorca hoje poruši ravnovesje v telesu in zelo pogosto se čez nekaj časa pojavi še bolečina v križu, lahko tudi v drugih predelih. Zato čim prej obiščite fizioterapevta, da oceni, katera struktura je prizadeta, ter vam svetuje ustrezno terapijo.

Zapestje

Vnetja kit v zapestju se v današnji dobi zelo pogosto pojavljajo zaradi uporabe računalnika, miške. »Poskrbite, da bo vaše delovno mesto ergonomsko urejeno. Splošna drža telesa za računalnikom je zelo pomembna,« dodaja fizioterapevtka.

Komolec

Vnetje kit okrog komolca, tako imenovani teniški komolec, v današnji praksi večkrat posledica dela za računalnikom kot pa tenisa. Za preprečevanje vnetij poskrbimo z rednim aktivnim odmorom tudi na delovnem mestu. Melita Kordeš predlaga izvajanje vaj za krepitev in vaje za razteg.