»Desetletja zanemarjanja«

Evropa povečala izdatke za vojsko, a vlada veliko pomanjkanje vojakov

S.R.
8. 11. 2024, 14.11
Posodobljeno: 8. 11. 2024, 14.11
Deli članek:

V luči razpleta ameriških predsedniških volitev in zmage Donalda Trumpa bo znova pod lupo evropska varnostna in obrambna politika, ki pa se po desetletjih zanemarjanja srečuje s številnimi težavami.

Jure Kljajić
Fotografija je simbolična.

Evropske države so po začetku popolne ruske invazije na Ukrajino sicer znatno povečale sredstva, ki jih namenjajo za krepitev obrambnih zmogljivosti, a se Evropa glede na izsledke danes objavljene študije britanskega Mednarodnega inštituta za strateške študije (IISS) še vedno srečuje z velikim pomanjkanjem vojakov. V študiji so sicer pozdravili dejstvo, da so evropske članice zveze Nato v zadnjih letih začele večje količine orožja kupovati pri evropskih proizvajalcih. Od februarja 2022, ko se je začela invazija, namreč več kot polovico sredstev, namenjenih obrambi, porabijo za vojaške sisteme, izdelane v Evropi. Za ameriško orožje so porabile le 34 odstotkov sredstev, kar je znatno manj kot v preteklosti.

IISS kljub temu opozarja, da so za evropsko obrambno-varnostno strategijo »desetletja zanemarjanja,« saj evropske članice Nata danes temu vprašanju namenjajo za skoraj 50 odstotkov več sredstev kot pred desetletjem, ko si je Rusija prisvojila krimski polotok. Posledično obstaja veliko pomanjkanje zlasti na področju osebja, vojakov. »Ključne evropske vojaške sile ostajajo kadrovsko podhranjene, preveliko jih še naprej izgublja vojake, medtem ko ne nudijo dovolj spodbud, da bi v svoje vrste privabile mlajše generacije.«

Da mora Evropa vojaško postati manj odvisna od ameriške vojske, so ta teden na vrhu v Budimpešti poudarili tudi evropski voditelji. »Odgovornosti za našo varnost ne smemo v nedogled prenašati na ZDA,« je denimo dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. Pri IISS ob tem opozarjajo, da je evropski vojaški arzenal zaradi »političnih odločitev po koncu hladne vojne in v naslednjih desetletjih močno izčrpan. Hkratno s tem procesom se je v Evropi skrčila proizvodnja orožja.«