V študiji, ki je bila v ponedeljek objavljena v reviji Natural Medicine, je mednarodna raziskovalna skupina pod vodstvom barcelonskega Inštituta za globalno zdravje med drugim ugotovila, da se človek in družba vedno višjim temperaturam okolice počasi prilagajata.
Skupina je uporabila podatke Eurostata, ki kažejo, da je lani v Evropi umrlo 96 milijonov ljudi. V 823 regijah 35 evropskih držav so ugotovili, da jih je bilo z vročino najverjetneje povezanih okrog 47.690. To je druga najvišja stopnja smrtnosti od začetka tovrstnih meritev in študij leta 2015, najvišja stopnja pa je bila zabeležena leta 2022.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Najhuje je bilo v Grčiji in Bolgariji
Raziskovalci so ugotovili, da imajo najvišjo stopnjo smrtnosti zaradi vročine države v južni Evropi. Na prva štiri mesta ocene so se uvrstile Grčija (393 umrlih na milijon prebivalcev), Bolgarija (229), Italija (209) in Španija (175). Za primerjavo, leta 2023 je bila stopnja smrti zaradi vročine v Nemčiji 76 na milijon prebivalcev.
V konkretnih številkah raziskovalna skupina ocenjuje, da je bilo leta 2023 število smrti zaradi vročine v Italiji nekaj manj kot 12.750, v Nemčiji pa 6.376, zaradi posledic vročine je umrlo bistveno več žensk kot moških, posebej prizadeti pa so bili starejši.