Okrog 40 odstotkov vprašanih najstnikov aktivno dela na tem, da bi zmanjšali svoj čas na elektronskih napravah. 38 odstotkov jih ob tem omenja specifično mobilni telefon, 27 odstotkov pa se opredeljuje še natančneje, in sicer za zmanjšanje prisotnosti na socialnih omrežjih.
Večina družabnih omrežij trenutno narekuje spodnjo mejo starosti za pridružitev 13 let, kar je po mnenju večine vprašanih veliko prenizka starost za tovrstno odločitev. V preteklih letih so številne zvezne države ZDA že poskušale to mejo zakonsko potisniti na starost vsaj 16 let, vendar so vsi dosedanji poskusi naleteli na močno nasprotovanje določenih lobijev.
V ZDA naj bi trenutno imelo kar 95 odstotkov najstnikov (torej otrok med 10 in 19 letom starosti) v lasti pametni telefon z dostopom do interneta, od tega pa jih več kot 30 odstotkov uporablja vsaj eno družabno omrežje tako pogosto, da je ta aktivnost sestavni del njihovega dne. Med omenjenimi so največje platforme – YouTube, TikTok, Snapchat, Instagram ali Facebook.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
V povprečju več časa na svojih mobilnih telefonih preživijo deklice (44 odstotkov izrečenih je mnenja, da mobilni telefon uporabljajo prepogosto), malo manj dečki (istega mnenja jih je 33 odstotkov). Skupno se torej kar 49 odstotkov vprašanih najstnikov strinja, da bi mobilni telefon morali odložiti pogosteje. Od tega jih kar 32 odstotkov opisuje pojav občutka zaskrbljenosti in tesnobe, če mobilnega telefona nimajo pri sebi.
Kljub zavedanju škodljivosti za njihov lasten razvoj socialnih in drugih veščin, ki jih uporaba tehnologije omejuje, jih več kot dve tretjini meni, da prisotnost na internetu povečuje njihovo ustvarjalnost in razgledanost ter ne omejuje njihovih drugih interesov. V izvedbi celotne raziskave je sodelovalo 1453 ameriških najstnikov, in sicer v obdobju med 26. septembrom in 23. oktobrom 2023.
Ali lahko končno res pričakujemo pričetek zatona trenda elektronske generacije, bodo torej pokazala leta, ki prihajajo.