"Požrešno" rudarjenje

Ogromna poraba električne energije za rudarjenje Bitcoinov

M.G.
5. 2. 2024, 09.40
Posodobljeno: 5. 2. 2024, 10.02
Deli članek:

Ameriška Agencija za energijo je v letni analizi ugotovila, da rudarjenje Bitcoinov v ZDA porabi celo več kot 2 odstotka celotne električne energije.

Profimedia
Obrati za rudarjenje Bitcoinov so dandanes ogromni, zato porabijo tudi velike količine električne energije.

Že dolgo je znano, da je poraba električne energije za rudarjenje bitcoina precej visoka. Zaradi specifičnosti te kriptovalute se ta položaj ne spreminja. Medtem ko je ether, na primer, postal bolj prijazen do okolja, pri Bitcoinu poraba električne energije še vedno ostaja na visoki ravni. Ameriška Agencija za energijo (EIA) ocenjuje, da se za rudarjenje Bitcoina v ZDA porabijo od 0,6 do 2,3 odstotka vse električne energije.



Rudarjenja na osebnih računalnikih ali domačih skupkih grafičnih kartic skorajda ni več, tudi domači specializirani čipi (ASIC) postajajo stvar preteklosti. Dandanes se Bitcoin rudari v velikih specializiranih obratih, ki so opremljeni z namensko strojno opremo. Glavni razlog za to je cena električne energije, zato ti obrati delujejo tam, kjer je ta cena nizka. Zanimivo je, da se je v zadnjem obdobju rudarjenje množično preselilo iz Kitajske v ZDA, saj je Kitajska prepovedala transakcije s kriptovalutami. Leta 2020 je bilo v ZDA pridelanih samo za tri odstotke Bitcoinov, medtem ko je leta 2022 ta številka že narasla na 38 odstotkov.

EIA.com
Poraba elektrike za potrebe rudarjenje Bitcoinov v ZDA drastično narašča.

Iz tega podatka je mogoče izračunati tudi porabo električne energije, ki jo ocenjujejo na 25 do 91 TWh letno. To pomeni, da se za Bitcoine porabi toliko energije, kot je porabi kakšna srednje velika zvezna država. EIA je opravila svojo analizo, ki je zajela 101 rudarskih obratov in ocenila, da njihova skupna poraba predstavlja 2,3 odstotka ameriške električne energije. Večina teh podjetij je locirana bodisi v Teksasu bodisi na severovzhodni obali Amerike.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu