Svet

Grški finančni minister 'zmagal', nato pa odstopil

G.G./STA
6. 7. 2015, 07.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Čeprav je bil po včerajšnji zavrnitvi pogojev mednarodnih upnikov v zameno za nadaljevanje finančne pomoči finančni minister Jaris Varufakis najprej olimpijsko razpoložen, je zjutraj sporočil, da je odstopil. Zakaj?

Reuters

Reuters

Na svojem blogu je zapisal, da je bil kmalu po rezultatih referenduma s strani določenih ljudi na strani evrske skupine obveščen, da bi bila njegova odsotnost na pogajanjih glede usode Grčije dobrodošla. In ker je to zamisel podprl celo premier Aleksis Cipras, je Varufakis, ki je bil še posebej slabo zapisan pri Nemcih, ocenil, da ga vlada ne potrebuje več kot finančnega ministra.

Ob tem je dodal, da je njegova dolžnost, da Ciprasu pomaga izkoristiti "kapital", ki so ga vladi z referendumom poverili Grki, zato bo še naprej podpiral premierja, novega finančnega ministra in grško vlado.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

S prevlado Ciprasovega "mehkejšega" pristopa proti Varufakisovi odločnejši liniji glede dogovora s posojilodajalci, je Grčija vsaj za majhen korak bližje dogovoru in obstanku v evroskupini. 

Varufakis je sicer pred referendumom zatrjeval, da bo odstopil le, če bodo volivci glasovali za pogoje posojilodajalcev, zato je njegov današnji odstop precejšnje presenečenje. Na referendumu je glede na uradne izide proti pogojem glasovalo 61,31 odstotka udeležencev, za pa jih je bilo 38,69 odstotka. Volilna udeležba je bila 62,5-odstotna.

'Ko se je majhna evropska država zoperstavila dolžniškemu suženjstvu'

Na svojem blogu je Varufakis nedeljski referendum označil za edinstven trenutek v zgodovini, ko se je majhna evropska država zoperstavila dolžniškemu suženjstvu. A obenem je opozoril, da ima, tako kot vsi napori za demokratične pravice, tudi ta zavrnitev pogojev evrske skupine svojo ceno. Zato mora po mnenju Varufakisa grška vlada sedaj referendumski izid izkoristiti za dosego prave rešitve za grško krizo. Po njegovem je to dogovor, ki bo zajemal prestrukturiranje dolga, manj varčevanja, prerazdelitev bogastva v dobro revnih in prave reforme.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost