Od danes bo toplotna obremenitev velika po vsej Sloveniji. Do srede se bo vročina še nekoliko stopnjevala, prehodno pa naj bi popustila v četrtek in petek, sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso). V naslednjih dneh je mogoče pričakovati tudi visoke koncentracije ozona. Koncentracije ozona lahko zlasti na Primorskem presežejo opozorilno urno vrednost.
Na Arsu priporočajo, da ob vročih, jasnih in sončnih dneh, ob katerih so povišane koncentracije ozona, prostore zračimo zjutraj in v delu dopoldneva. Popoldne naj ostajamo v zaprtih prostorih, saj so tam koncentracije ozona nižje. Treba se je izogibati fizičnim aktivnostim na prostem. Če že, jih izvajamo zjutraj, ko so koncentracije ozona nižje. Te so sicer najvišje med 12. in 17. uro, na Primorskem in ob obali pa med 12. in 19. uro.
Na vročino so še zlasti občutljivi starejši in bolniki, pri katerih lahko pride do zdravstvenih zapletov. Kot je zapisano na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje, med zdravstvene težave, ki lahko nastopijo po daljšem obdobju vročine, spadajo kožni izpuščaji, vročinski krči in izčrpanost, kratkotrajna izguba zavesti oz. omedlevica ali celo vročinska kap. Vdihavanje ozona lahko pri bolj občutljivih osebah vodi do težkega dihanja, tesnobe v prsnem košu, kašljanja in pekočega občutka v očeh. Poleg tega lahko še poslabša mnoge kronične bolezni.
Vročina močno vpliva tudi na počutje živali, zato morajo njihovi skrbniki poskrbeti, da bodo vedno imele dovolj vode, zagotoviti pa jim morajo tudi možnost, da se lahko umaknejo v senco.
Slovenija ni edina evropska država, ki v teh dneh beleži vročinski val. Ta je udaril tudi v Nemčiji, Švici, Italiji ter Srbiji in drugih balkanskih državah.