Svet

Mrak: Po grškem referendumu bodo ključni prihodnji dnevi

STA
6. 7. 2015, 08.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Prihodnji dnevi bodo po mnenju ekonomista Mojmirja Mraka ključni za nadaljevanje grške zgodbe, sploh glede možnosti za nadaljevanje pogovorov. Mrak pričakuje, da bo glede na obdobje pred referendumom retorika nekoliko omehčana in da pogovori bodo. "Ni pa pričakovati, da bi lahko zelo hitro pripeljali do rešitve," je ocenil.

Mediaspeed

Retorika, ki je bila uporabljena pred referendumom, je bila dokaj ostra in tudi izključujoča. Če bosta obe strani po tej poti nadaljevali, "se ni več o čem pogovarjati", je dejal Mrak. A sam vendarle pričakuje, da bo do razgovorov prišlo, čeprav hitre rešitve ne gre pričakovati.

Zelo pomembno bo, kako se bo na grški referendumski "ne" pogojem za novo finančno pomoč odzvala Evropska centralna banka (ECB). Mrak pričakuje, da bo banka čakala na signale držav članic evropske monetarne unije. "Verjetno bomo po dveh, treh dneh videli, kako bo šla stvar naprej," je pojasnil.

Grčiji se 20. julija izteče pomemben rok, do katerega mora ECB vrniti 3,5 milijarde evrov posojila. "Če bi se stvar vlekla in Grčija ne bi bila sposobna vrniti tega dolga, ECB verjetno ne preostane drugega, kot da prekine nujno likvidnostno pomoč," je pojasnil Mrak. To je pot v vzpostavitev neke vzporedne valute oziroma nove drahme, z vsemi posledicami takšne odločitve. "A do takrat je še kar nekaj časa," je dejal ekonomist, ki verjame, da bo do odločitve o nadaljnji smeri prišlo že prej.

Če bi se Grki odločili za slovo od evra, nove valute ne bi vezali nanj. "Ravno zaradi tega bi to uvedli, da bi prišlo do velike depreciacije v odnosu na evro," je pojasnil. To bi sicer prineslo celo vrsto težav za ljudi v Grčiji, ki imajo danes evre - depoziti v bankah bi bili pretvorjeni v nacionalno valuto. "Ker je zelo realno pričakovati inflacijo, bi to pomenilo, da bi ljudje sčasoma izgubili ogromno denarja," je dejal Mrak. "Prehod na nacionalno valuto bi vsaj v roku nekaj mesecev tako pomenil kar veliko izgubo za grško prebivalstvo. To je draga pot reševanja njihovega problema," je izpostavil.

Je pa ekonomist še opozoril, da bodo v tehtanju prihodnjih možnosti ključni razmisleki, precej širši od ozkega finančnega pogleda na grško krizo. Odzivi držav članic bodo vezani na širše okolje - kaj to pomeni za območje z evrom kot celoto, kako ga bodo videli mednarodni finančni trgi, pa tudi na druge strateške razmisleke, kot so odnosi z Rusijo in kriza z migranti.

Sloveniji se na kratki rok večji vplivi grške referendumske odločitve ne obetajo. Dogajanje bo vplivalo na evro in tudi nekoliko povečalo pribitke na državne obveznice. "A dramatičnih sprememb v prihodnjih dneh ne bo - verjetno bodo vsi čakali, v katero smer se bo stvar strateško razvijala. To pa danes preprosto ni jasno," je ocenil Mrak.

Številni predstavniki evropskih držav, pa tudi predsednik Evropske komisije, so pred referendumom opozarjali, da "ne" na referendumu pomeni odhod Grčije iz območja z evrom. Pri tem bi lahko voditelji tudi vztrajali. A Mraka v prihodnjih dneh ne bi presenetili mehkejši toni. "Mislim, da bo vsaj do enega kroga pogovorov še prišlo, potem pa bomo videli," je sklenil pogovor za STA.