Računsko sodišče je v okviru revizije pregledalo načrtovanje, izvajanje in poročanje občine pri ravnanju z nepremičnim premoženjem.
Revizorji so ugotovili, da je občina vodila obvezno evidenco nepremičnega premoženja, register osnovnih sredstev in nekatere pomožne evidence. Tako obvezne kot pomožne evidence so bile pomanjkljive, med drugim denimo evidenca nepremičnega premoženja za stavbe in dele stavb v pomembnem delu ni bila usklajena z vpisi v zemljiški knjigi.
Občina prav tako ni ustrezno poskrbela za določitev odgovornih oseb v zvezi z ravnanjem z nepremičnim premoženjem in ni bila dosledna pri določanju skrbnika posameznih pravnih poslov, izhaja iz revizijskega poročila.
O načrtovanju poslovanja občine z nepremičninami je računsko sodišče ugotovilo, da občina ni imela dolgoročnega dokumenta, v proračunskih dokumentih je dolgoročne cilje opredelila opisno, niso pa bili določeni na merljiv način.
Izpostavljeno
Obvladajmo cvrtnik na zrak v 5 korakih
Računsko sodišče ugotavlja tudi, da občina ni obrazložila razlik med načrtovanimi proračunskimi sredstvi in vrednostmi v načrtu ravnanja. Glede načrtovanja poslovanja revizorji izpostavljajo tudi, da občina ni pripravila načrta o najemih, oddajah, vzdrževanju in nepremičninah, ki niso v uporabi, za nekatere od teh ravnanj pa tudi ni imela popolnega pregleda stanja. Je pa občina pojasnila načrtovanje sredstev, a ni predložila dokumentacije, iz katere bi bil v celoti razviden način načrtovanja teh sredstev.
Glede izvajanja poslovanja občine z nepremičninami je računsko sodišče ugotovilo neučinkovitosti pri izvedbi postopkov nakupov. Računsko sodišče med drugim navaja primer nakupa večje vrednosti, kjer se je nakupna cena razlikovala od ocenjene, primernosti nakupne cene občina ni dodatno utemeljila. Hkrati postopkov nakupov večjih vrednosti tudi ni vodila komisija, odločitve niso bile dokumentirane, piše v reviziji. Računsko sodišče pa ugotavlja, da so bili postopki prodaj in menjav ustrezno izvedeni, a je občina v nekaj primerih določila predolg plačilni rok.
Občina Nova Gorica prav tako v nekaterih primerih oddaj poslovnih prostorov ni vodila v skladu s predpisi in z načeli o smotrnosti poslovanja.
Ob koncu leta tudi ni navedla nerealiziranih poslov in razlogov zanje, prav tako v zaključnem računu ni predstavila realizacije ciljev, povezanih z ravnanjem z nepremičnim premoženjem, ugotavlja računsko sodišče.
To je občini podalo priporočila za izboljšanje poslovanja, ni pa zahtevalo predložitve odzivnega poročila, saj je občina med revizijskim postopkom sprejela ustrezne popravljalne ukrepe za odpravo razkritih neučinkovitosti oziroma ukrepe, ki bodo zmanjšali možnost nastajanja istovrstnih neučinkovitosti v prihodnje, je računsko sodišče navedlo v reviziji.