Gorski reševalci so se v nedeljo pozno popoldne v zahtevnih razmerah podali na Kotliče, sedlo v Kamniško Savinjskih Alpah. Tam sta se v zagati znašla planinca, ki sta bila na poti s Turske gore proti Kamniškemu sedlu. V reševalno akcijo so se vključila kar štiri gorsko-reševalna društva iz Kamnika, Kranja, Ljubljane in Celja. Kot so v večernih urah sporočili z Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), reševanje dodatno otežuje močno sneženje, ob tem obstaja velika nevarnost snežnih plazov. Že ponoči je bilo jasno, da bo reševanje predvidoma potekalo vso noč. Pozneje so morali akcijo zaradi pretežkih razmer prekiniti.
V GRZS so pojasnili, da so kamniški reševalci sicer dosegli Kamniško sedlo, medtem ko so se celjski gorski reševalci prebili na Okrešelj. »Zaradi intenzivnega sneženja in zametov, ki so na tej točki močno ogrožali nadaljnje reševanje ter gorske reševalce, smo morali akcijo začasno ustaviti.« Dodali so, da so se vsa moštva ponoči vrnila v dolino, le ekipa iz Celja je noč preživela v bivaku na Okrešlju. Z akcijo zdaj od zgodnjih jutranjih ur nadaljujejo. Skupno v reševanju sodeluje več kot 40 reševalcev, zaradi razmer pa helikopterska pomoč ni možna. Eden od planincev je poškodovan. Po poročanju Radia Slovenija gre za madžarska državljana, pri čemer si je eden od njiju zlomil nogo. Vodja reševalcev Jernej Lanišek je za radio povedal, da je bila vidljivost praktično ničelna, pihal je močan veter, velika pa je tudi nevarnost plazov.
V GRZS so malo po 9. uri sporočili, da se je v akcijo vključil tudi policijski helikopter, a se zaradi premočnega vetra ni mogel približati kraju nesreče. Vremenske razmere se zaenkrat še niso izboljšale, pot pa otežuje tudi podrto drevje.
Verjetno sta podhlajena, nahajata se na zahtevnem in strmem terenu
Nekaj več podrobnosti je na novinarski konferenci opoldne podal Lanišek. Po pojasnilih Laniška se pohodnika nahajata na območju Kotliške grape, kamor sta najverjetneje zašla, ker sta zgrešila pot in sta verjetno »sestopila po zahtevnem brezpotju v Kotliško grapo.« Gre za zelo strm in zahteven teren na nadmorski višini približno 1700 metrov. Lanišek je potrdil še, da so danes zjutraj že dvakrat poskusili s helikopterjem.
Prvi polet je bil opravljen zgodaj zjutraj, ko je posadka na kraj nesreče zaradi nujne pomoči poskušala pripeljati gorskega reševalca letalca in zdravnico, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana. Zaradi močnega vetra, ki je pihal s hitrostjo okoli 100 km/h, in turbulence, s helikopterjem niso mogli pristati. Je pa posadka z večje razdalje uspela locirati pohodnico, ki je svojo lokacijo označevala s svetilko. Njeno koordinato je posadka takoj sporočila gorskim reševalcem.
Drugi polet policije je bil opravljen opoldan, vendar tudi tokrat zaradi izjemno težkih vremenskih razmer reševanje s helikopterjem ni bilo mogoče. Kljub temu je posadki vseeno uspelo prileteti dovolj blizu, da je lahko gorske reševalce natančno usmerila na lokacijo pohodnice, ki je v snegu čakala na pomoč. Gorski reševalci so pohodnico slišali, niso pa je mogli videti. Moškega, ki naj bi bil z njo, posadka iz zraka ni opazila.
V stiku s pohodnico
Lanišek je pojasnil, da nadaljujejo s »klasičnim reševanjem,« na terenu pa je trenutno 43 gorskih reševalcev. Ti so že v bližini para, a z njima še niso uspeli vzpostaviti stika. So pa reševalci po telefonu v stiku s pohodnico, ki pa ima že zelo slabo baterijo, tako se posvetujejo le o najnujnejših informacijah.
Po besedah Laniška se bodo, če bodo razmere dopuščale, do njiju še enkrat poskušali prebiti s helikopterjem, sicer pa bodo morali reševanje v celoti izvesti klasično, torej po tleh. To pomeni, da ju v dolino ne bodo uspeli spraviti pred večerom. Lanišek je potrdil še, da naj bi bil moški poškodovan, a da dokler se na kraj ne prebijejo reševalci, več o tem ni mogoče reči. Pohodnica ima s sabo spalno vrečo, tako sta nekako lahko prenočila, a sta verjetno oba podhlajena, pri čemer stopnja podhlajenosti zaenkrat ni znana. »Več bo znano, ko pridemo do njih,« je poudaril Lanišek.
Reševalci so se prebili do ponesrečenke, moškega pa niso uspeli locirati
V večernih urah je v izjavi za medije predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Gregor Dolinar povedal, da so se do ponesrečenke prebili po okoli šestih urah iskanja. Po njegovih navedbah so jo s pomočjo helikopterja locirali v prepadni grapi, nato pa sta se zdravnik in gorski reševalec preko vrvi spustila 50 metrov navzdol po steni.
Planinka je bila nepoškodovana, vendar podhlajena. Ogreli so jo z grelnimi blazinami, vročo pijačo in oblačili. Kot je pojasnil Dolinar, je poškodovanka "zavarovana z vrvjo v spremstvu gorskih reševalcev sama sestopala v dolino". Povedal je tudi, da je ponesrečenka že izgubila upanje, rešila pa so jo tudi oblačila in spalna vreča.
Tekom današnjega dne niso uspeli locirati moškega, saj so bile vremenske razmere preveč otežene. Iskanje reševalcem zelo otežuje veter, ki bo močan tudi jutri. Z iskanjem bodo nadaljevali jutri in se bodo potrudili, da bodo izgubljenega planinca čim prej našli.