Projekt: Poscana Ljubljana

Ljubljanski policisti po klicu na pomoč iz galerije "rešili" kip in ga potem zabrisali v smeti

Robert Marin
18. 12. 2024, 19.00
Posodobljeno: 18. 12. 2024, 19.47
Deli članek:

Navzkrižje interesov? Policija sodobno umetnost mladih avtorjev, ki jih bo v prihodnje potencialno podpiralo kulturno ministrstvo, meče v smeti.

osebni arhiv Lane Hasić
Policija sodobno umetnost umešča v smeti.

Na ljubljanski Špici ekipa javnega zavoda Mladi zmaji od leta 2021 upravlja galerijo Portal 2-7-7-7-8. Prostor galerije je nekdanja telefonska govorilnica, zadnja predvidena umetnica, ki naj bi tam rastavljala, pa je absolventka Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) Lana Hasić, vendar je še pred otvoritvijo v projekt posegla policija in uničila umetnino.

Poscana Ljubljana: moški, ženske in uriniranje v javnosti

Postavitev v govorilnici je nastala kot nadaljevanje projekta Poscana Ljubljana, v katerem umetnica obravnava normaliziran odnos in pravne okvire, ki ženske v primerjavi z moškim nesorazmerno obravnavajo oz. kaznujejo za ista dejanja, konkretno uriniranje v javnosti.

osebni arhiv Lane Hasić
Absolventka Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) Lana Hasić.

Kongresni trg, pred Predsedniško palačo, Petkovškovo nabrežje, Šempetrski most, ob policijski postaji na Trdinovi ulici ... so le nekatere lokacije v Ljubljani, kjer je bila Hasić priča uriniranju moških, sredi dneva, kljub polni ulici ljudi. Umetnica se je prizor, ki ga iz navajenosti "ne pogledaš dvakrat", odločila na istih mestih ponoviti sama ter tako s performansi raziskovala vizualne in družbene posledice uriniranja žensk v javnosti.

osebni arhiv Lane Hasić
Postavitev v galeriji Portal na Špici ni dočakala otvoritve.

"Stisko" še pred otvoritvijo prepoznali policisti

"Lana s samoizpostavljanjem sooča mimoidoče z ženskim telesnim dejanjem, ki ravno zaradi ženske akterke v ljudeh vzbudi izrazitejše nelagodje in s tem skladno izpostavi dvojno standardizacijo in neenakovreden odnos do samega dejanja, ki se je v tukajšnjem okolju vzpostavil skozi čas," so med drugim izpostavili kuratorji.

Otvoritev je bila predvidena v četrtek 12. decembra. Hasić je v telefonsko govorilnico postavila instalacijo ženske med opravljanjem male potrebe, "stisko" pa so še pred otvoritvijo prepoznali ljubljanski policisti, ki so v dobri veri, da pomagajo, kip najprej "rešili", nato pa vrgli v smeti, prepričani, da gre za potegavščino. Zdaj se branijo, da gre za splet nesrečnih okoliščin.

Policiji je umetnost OK, ampak naj bo primerno označena

Ljubljanska policijska uprava je bila 11. decembra s strani mimoidočega obveščena o "nepremični osebi v telefonski govorilnici na Prulah, ki naj bi delovala kakor oseba potrebna pomoči". "Na kraju so policisti s pomočjo gasilcev odprli zaklenjeno govorilnico, pri čemer pa je bilo ugotovljeno, da je bila v notranjosti nameščena lutka, česar pa brez odpiranja, zaradi slabe vidljivosti v notranjost ni bilo mogoče ugotoviti. Pri tem na kraju ni bilo nikjer razvidno, da gre za razstavni prostor, policisti pa lutke niso odstranjevali," pojasnjujejo na PU Ljubljana in dodajajo, da je bil v naslednjih dneh tudi "ugotovljen lastnik, ki je tudi pojasnil namen postavitve lutke". V dogodku doslej sicer niso zaznali elementov prekrška ali kaznivega dejanja.

osebni arhiv Lane Hasić
Uničena ključavnica telefonske govorilnice.

Ob tem so na PU Ljubljana še enkrat poudarili, da ni bilo nikjer razvidno, da gre za razstavni prostor oziroma galerijo, zato so predvidevali, da gre za neslano šalo, sicer pa da nimajo nič proti umetnosti, le primerno naj bo označena. Dejstvo pa je, tako policija, da se je eden od občanov ustrašil in poklical na pomoč, zaradi česar so na intervencijo po protokolu morali tudi gasilci.

Postavitev ima za Hasić tudi sentimentalno vrednost

A kot pravi Hasić, ne drži, da policisti "lutke" niso odstranjevali, "ker so mi sami povedali, da so jo vrgli v smeti". "Še fotografijo so mi poslali. Oni bi morali vedeti, da je to razstavni prostor, ker je govorilnica prijavljena ljubljanski mestni občini, pa tudi v preteklosti so že obravnavali primere vandalizma v njej," na navedbe policije odgovarja Hasić.

S postavitvijo za Portal se je pričela ukvarjati približno tri mesece pred otvoritvijo, vanjo je vložila nešteto ur premisleka in dela, materijali niso zastonj, ima pa instalacija tudi sentimentalno vrednost, saj je vanjo vključila nekatere zelo osebne predmete, kot so rokavice, ki jih je za obletnico dobila od fanta.

osebni arhiv Lane Hasić
Skulptura med nastajanjem v ateljeju.

Panika po vsega dveh urah

"V sredo 11. decembra sem razstavo postavila ob 19. uri zvečer. Govorilnico sem zaklenila in šla domov. Naslednje jutro, na dan otvoritve, pa pridem in ugotovim, da ni kipa. Kot da bi me zadel infarkt. Klučavnica je bila prerezana, kot da bi nekdo vlomil in ga ukradel. Šla sem naokoli in ob bližjem košu opazila majhne koščke mavca, iz katerega so bili narejeni nekateri deli. Poklicala sem policijo, so prišli, tam so bili mogoče tri minute, potem so prejeli bolj pomemben klic. Napotili so me na Policijsko postajo Ljubljana-Center. Tam so mi pojasnili, da so v sredo ob 21. uri zvečer prejeli klic, da je v govorilnici ujeta neka ženska. Potem so prišli policisti in gasilci in jo reševali, ko so ugotovili, da gre za kip, pa so ga odvrgli v smeti. Postavljen je bil vsega dve uri," pojasnjuje naša sogovornica. Ob tem je Hasić izpostavila, da so kip odvrgli kar v manjši smetnjak, kamor večji kosi ne sodijo, na kar opozarja tudi napis: "Človek, čuvaj svoje mesto." Poklicala je tudi smetarje, vendar ji na Snagi niso znali pomagati, saj so že opravili odvoz.

osebni arhiv Lane Hasić
Policija sodobno umetnost umešča v smeti.

Bizaren razplet kaže odnos do umetnosti pri nas

"Meni se zdi super, da so se odzvali na klic na pomoč, kar je sledilo, pa se mi zdi popolnoma bizarno in tudi odraža odnos oziroma nespoštovanje umetnosti pri nas. Poleg tega policisti v komunikaciji z mano niso uporabljali izraza umetniško delo ali skulptura, ampak lutka, kar je še en udarec, neka neresnost," še poudarja Hasić.

Za primerjavo spomni na Belgijo, kjer so skulpture dečkov, ki lulajo, še posebej popularne, vsem je dobro znan bruseljski Manneken pis: "Kar sem naredila, ni nič novega ali spornega, je pa res, da sem uporabila žensko. V Belgiji se mi zdi, da so ljudje bolj v stiku s kulturo kot pri nas, več je javnih plastik. Saj tudi pri nas jih nekaj imamo, a po mojem mnenju premalo."

Razplet se ji vseeno zdi zanimiv, slaba reklama je najboljša reklama, negativni komentarji na internetu ji samo dajejo zagon: "Rekla bi, da je policija nekako del mojega umetniškega dela. Ravno to, kar se je zgodilo, se mi zdi, da nekako dokazuje, da javnost ni pripravljena in da zaradi tega delam nekaj v pravo smer, da moram projekt razvijati dalje."

osebni arhiv Lane Hasić
Dokončana instalacija pred postavitvijo, kjer se je obdržala vsega dve uri.