Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) izpostavlja dva primera, ko občinski svetniki niso prepoznali okoliščin nasprotja interesov in se ustrezno izločili iz obravnave zadev, ki so se nanašale na njih osebno ali na posameznike oz. subjekte, s katerimi so povezani.
Za šest občinskih svetnikov Občine Škofljica je KPK ugotovila, da so v letih 2020, 2021 in 2022 na posameznih sejah občinskega sveta glasovali o predlogih za imenovanje njih samih na različne položaje. Ena od svetnic je poleg tega glasovala tudi o sklepu za podelitev občinske nagrade njenemu sinu. Svetnik iz kranjskogorske občine pa je v letu 2023 na seji občinskega sveta sodeloval v razpravi o poročilih, ki sta se nanašali na javni zavod v obdobju, ko je ta javni zavod kot direktor vodil on sam.
Z omenjenimi ravnanji so se občinski svetniki znašli v okoliščinah, ki po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije pomenijo kršitev nasprotja interesov. "Primeri potrjujejo, da gre za kršitve, ki na lokalni ravni niso redke," so zapisali na KPK. Kot so dodali, že vrsto let opozarjajo, da je poznavanje instituta nasprotja interesov in prepoznavanje nastanka njegovih okoliščin na lokalni ravni pomanjkljivo.
Z namenom vzpostavljanja ustreznih standardov ravnanja funkcionarjev in drugih uradnih oseb bo komisija v prihodnje na spletni strani objavljala vse ugotovitve skupaj z izjasnitvami. Na KPK ob tem poudarjajo, da se od funkcionarjev, med katere spadajo tudi občinski svetniki, upravičeno pričakuje, da svoje obveznosti in dolžnosti v času opravljanja svoje funkcije poznajo ter da poznajo zakonske določbe.
"V konkretnih primerih bi se morali svetniki okoliščinam nasprotja interesov v zadevah, s katerimi so povezani (so bili sami kandidati, se je odločalo o njihovih družinskih članih ali o poslovnih subjektih, s katerimi so povezani) izogniti z izločitvijo iz celotne zadeve. O teh okoliščinah pa bi morali tudi pisno obvestiti župana in ostale člane sveta, prenehati z delom ter počakati na njihovo odločitev," so še zapisali.